Avanos'da gezilecek yerler - Avanos'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Avanos'da gezilecek yerler - Avanos'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ın iki yakasına kurulan Avanos, Nevşehir'in ilçelerinden biridir. İl merkezine 18 kilometre kadar uzaklıkta olan Avanos, Nevşehir'in kültür-sanat merkezi olarak tanımlanır.

Killi topraklar nedeniyle gelişen çömlekçiliğin yanı sıra, şarap üretimi, halı dokumacılığı gibi uğraşlar yöre halkının geçim kaynağı anlamına geliyor. Avanos'ta gezilecek yerler nereler, Avanos'ta ne yapılır gibi soruların yanıtlarını derledik.

Nevşehir'e gezi planlıyorsanız, Avanos mutlaka seçimlerini arasında yer almalı. Farklı yapısı ve yöre halkının misafirperver yapısıyla, güzel zaman geçireceğini Avanos, huzur için gidilebilecek yerlerden birisidir. Çömlekçiliğin geliştiği Avanos'ta pek çok tarihi mekanı gezebilir, doğal güzelliklerini keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Avanos’ta Gezilecek Yerler

1888 yılında Kırşehir'e bağlanan Avanos, Nevşehir'in 1954 yılında il statüsü kazanmasıyla buraya bağlanmıştır. Buraya gelen özellikle yabancı turistlerin ilgisini fazlasıyla çeken Avanos, kültürel açıdan gelişmiş bir ilçedir. Gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir yelpazeye sahiptir.

Zelve Vadisi

Kapadokya bölgesindeki en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Zelve Vadisi, Hristiyanlık alemi için oldukça önemlidir. Birçok manastır ve kilisenin de bulunduğu vadi, Hristiyanlık dininin dünyaya yayılmaya başladığı ilk yer olarak belirtilir. Tarihi için görülmesi gereken en önemli yerlerin başında geliyor diyebiliriz.

Rahipler Vadisi - Paşabağ

Rahipler vadisi veya diğer ismiyle Paşabağ, Hristiyan din adamların eski tarihlerde inzivaya çekildikleri yerdir. Doğal yapısı ve huzurlu yapısıyla dikkat çeken Rahipler Vadisi, farklı yapısıyla mutlaka görülmesi gereken mekanlardan birisidir.

Özkonak Yeraltı Şehri

Eski tarihlerde insanlar burayı sıcak ve soğuklardan korunmak amacıyla yapmışlar, sonrasında savaşlarda sığınak şeklinde kullanmışlardır. Avanos'a 14 kilometre kadar uzakta olan Özkonak Yeraltı Şehri, tam anlamıyla ziyarete açılmamış olsa da bazı bölümleri ziyarete açıktır.

Çavuşin

Hristiyanlık alemi için önemli bir yer olan Çavuşin, Avanos yolu üzerinde yer alıyor. Roma dönemlerinde, Hristiyanlığı yaymak amacında olan dervişlerin kaldığı Çavuşin, tarihi duruşuyla görülmesi gereken mekanlardan birisidir.

Yamanlı Kilisesi

2. yüzyılda yapıldığı düşünülen Yamanlı Kilisesi, Hristiyanlığın kültürünü yansıtan yer olarak kabul ediliyor. Tadilat çalışmaları sonrasında kilise ibadete açılmıştır. Kiliseye dilerseniz yürüyerek dilerseniz araçla ulaşım sağlamanız mümkün olabilir.

Özkonak Belha Kilise Manastırı

Avanos ilçesine 15 kilometre uzaklıkta olan manastır, tarihi öneme sahip bir yerdir. Hristiyanların temel din eğitimlerinin ilk defa burada verildiği belirtilir. Yıllara meydan okuyan yapısı ve birçok hastalığa iyi geldiği düşünülen odalarıyla görülmeye değer tarihi mekanlardan birisidir.

Çeç Tümülüsü ve Lahit Mezar

Avanos ilçesinin 18 kilometre kadar uzağında kalan lahit mezar, esrarengiz tümülüs olarak tanımlanıyor. Resmi bir araştırma söz konusu olmasa da bu lahit mezarlar içerisinde bir krala ait mezar olduğu belirtiliyor.

Saruhan Kervansarayı

Avanos'a 5 kilometre uzaklıkta olan Kervansaray, 1249 yılında İzzettin Keykuvas dönemlerinde inşa edilmiştir. 1991 yılında restore edilen kervansaray, tarihte önemli işlerde kullanılmıştır.

Avanos'da Ne Yapılır?

Avanos, güzellikleriyle ön plana çıkan, tarihi dokusuyla herkesi hayran bırakan yapıya sahiptir. Burada yapılacak birçok şey bulunuyor.

Balon Turu

Burada yapabileceğini en önemli şeylerden birisi balon turudur. Buna heyecanınız da varsa işte o zaman tam anlamıyla keyif alabileceksiniz.

Lezzetli Üzümlerin Tadına Bakabilirsiniz

Ekim ayın içinde Avanos'a gelmişseniz, bağ bozumu zamanına denk gelmiş olacaksınız. Buradaki üzümlerin tadına bakmayı ihmal etmemenizi öneriyoruz.

Bolca Fotoğraf Çektirebilirsiniz

Kapadokya bölgesi tam anlamıyla tarihi eserler geçididir. Avanos buranın en güzel yerlerinden birisidir. Buraya geldiyseniz bolca fotoğraf çekebilir, tarihi mekanlarla birlikte kendinizi fotoğraflarda yansıtabilirsiniz.

Avanos'ta Yapılacaklar Listesi

Avanos'ta yapılacak birçok aktivite vardır. Buraya gelmeden önce yapılacaklar listenizi yapmanız halinde çok daha kolay biçimde seyahatinizi sürdürebilirsiniz. Burada yapabilecekleriniz oldukça fazladır.

Atlı Safari

Atlı Safari, Avanos'ta sıklıkla yapılır. Sizde bunu, gelmeden önce yapılacaklar listenize ekleyebilirsiniz.

Avanos Mutfağı Yemekleri

Orta Anadolu mutfağı olarak tanımlanan Avanos'ta birbirinden farklı yiyecek ve içecekler görebilirsiniz. Gördüklerinizin tadına bakabilir, yöre halkının damak tadını keşfedebilirsiniz.

Avanos'ta Bisiklet Turu

Bisiklet turu yapmadan Avanos'tan ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz. Öyle ki Avanos, bisiklet turu yapmak için oldukça keyif verici bir yerdir. Sizde bisikletinizi alarak Avanos'u karış karış gezme fırsatına erişebilirsiniz.

Bolca Yürüyün

Boş zamanlarınız varsa ve sıkılıyorsanız, Avanos'ta yapacağını en önemli aktivite yürüyüş diyebiliriz. Hem doğanın keyfini çıkarabilir, hem tarihi mekanları daha detaylı inceleyebilirsiniz.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS