GÖZ KAMAŞTIRICI PLAJLAR! Fethiye Gezilecek Yerler Listesi... Fethiye'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

22.04.2021 - 01:23

Fethiye; Muğla'nın en güzel ilçeleri arasında yer almaktadır. Türkiye'nin en güzel denizleri içerisinde bulunan Ölüdeniz, Türkiye çapındaki ilk uzun mesafe yürüyüş yolu olarak bilinen Likya Yolu, tarihi ile bilinen Şövalye Adası gibi birçok güzelliğe sahip olan Fethiye, pek çok ziyaretçinin ilgi odağı haline gelmektedir.

GÖZ KAMAŞTIRICI PLAJLAR! Fethiye Gezilecek Yerler Listesi... Fethiye'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Fethiye Gezilecek Yerler Listesi

Fethiye'de gezilecek yerler listesi;

 - Kayakoy Sanat Kampı,

 - Fethiye Arkeoloji Müzesi,

 - Fethiye Kordon Boyu,

 - Gemile Plajı,

 - Help Beach and Yacht Club,

 - Amintas Kaya Mezarları ve Thelmessos Antik Kenti,

 - Darboğaz Fethiye,

 - Fethiye Kalesi,

 - Babakamp,

 - Ölüdeniz Tabiat Parkı,

 - Aktaş Camping,

 - Paspatur Çarşısı,

 - Kabak Koyu,

 - Af Kule Manastırı Harabeleri,

 - The Edge,

 - Faralya,

 - Kelebekler Vadisi,

 - Kayaköy,

 - Kelebekler ve Hayaller,

 - Sea Me Beach,

 - Yeşilvadi Doğa Park Yanıklar,

 - Yaka Şelalesi Şelale Park,

 - Yediburunlar Lighthouse,

 - Babadağ,

 - Gizlikent Şelalesi,

 - Tlos Ören Yeri,

 - D-Marin Göcek,

 - Çalış Plajı,

 - Gemile Adası,

 - Letoon Antik Kenti,

 - Şövalye Adası,

 - Pastoral Vadi,

 - Yeşilüzümlü Köyü,

 - Katrancı Koyu Tabiat Parkı,

 - Kadyanda Antik Kenti,

 - Saklıkent Milli Parkı,

 - Pınara Antik Kenti olarak sıralanabilir.

Fethiye'de Görülmesi Gereken Yerler

Fethiye'de görülmesi gereken pek çok yerin olduğunu belirtmek önemlidir. Bununla beraber görülmesi gereken yerlerden bazıları aşağıdaki gibi sıralanacaktır;

 - Çalış Plajı: Bölgenin en güzel plajları içerisinde yer alan Çalış Plajı; hem oldukça uzun hem de oldukça geniş bir plaj olup etrafındaki restoran, hediyelik eşya dükkanı ve otelleri ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Çalış Plajı; aileler adına oldukça ideal bir tatil yeri şeklinde tanımlanabilir.

 - Kabak Koyu ve Kelebekler Vadisi: Türkiye çapındaki en doğal güzellikler arasında bulunan Kelebekler Vadisi; Fethiye'nin görülmesi gereken yerleri arasında bulunmaktadır. Kelebekler Vadisi 350 metreye dek ulaşan sarp kayalıklarla çevrilidir. Bu vadi adını; 80'den fazla kelebek çeşidinden ve Kaplan kelebeğinden almıştır. Eşsiz manzarası ve atmosferi ile ziyaretçileri büyülemektedir.

 Kabak Koyu; tarihi Likya Yolu üzerinde yer alan ve Türkiye çapında bulunan en güzel koylar arasında bulunmaktadır. Türkiye'nin her yerinden pek çok insanı ağırlayan Kabak Koyu, eşsiz doğası ile herkesi kendine hayran bırakmaktadır.

 - Ölüdeniz: Likyalıların güneş ve ışık diyarı olan, Ortaçağ Döneminde ''Uzak Diyar'' şeklinde isimlendirilen, Anadolu'nun güneybatısında Teke Yarımadası'nda yer alan bu doğal güzelliği herkesin görmesi gerekmektedir. İsmiyle beraber oldukça meşhur olan Ölüdeniz, tatilci olan kişilerin uğrak noktaları arasında bulunmaktadır. Rüzgar sörfü, su kayağı, wakeboard gibi pek çok aktivite ilgi odağı olmaktadır.

 - Katrancı ve Cennet Koyu: Kabak Koyu ve Kelebekler Vadisi'nden sonra en mühim koylar arasında yer alan Cennet Koyu bir diğer adıyla Balartı Koyu, eşsiz doğası ile ziyaretçileri kucaklamaktadır. Dağların kucaklamış olduğu vadi, turkuaz rengi denizi ve bembeyaz kumsalı ile cennetin somut hali şeklinde tanımlanmaktadır.

Fethiye'de Yapılacaklar Listesi

Fethiye'de yapılabilecekler listesi arasında paraşüt, rafting, çadır gibi aktiviteler bulunmaktadır. Fethiye'de yapılacaklar listesi aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 - Fethiye- Ölüdeniz'e gidildiğinde yamaç paraşütü yapılmadan dönülmemelidir. Babadağ'a çıkarak, Ölüdeniz'in eşsiz manzarasına karşı uçmak, kişiye eşsiz bir deneyim kazandıracaktır. Paraşüt hakkında herhangi bir bilgisi olmayan kişiler dahi, alanında uzman hocalar ile yamaç paraşütü heyecanını yaşamaktadır. Ancak paraşüt fiyatlarının biraz pahalı olduğunu belirtmekte fayda bulunuyor. Paraşüt ile atlarken fotoğraf çektirmek istendiğinde paraşüt fiyatları biraz pahalı olabilmektedir.

 - Okaliptüs ve çam ağaçlarıyla kaplı ormanlar ile bilinen Katrancı Tabiat Parkı, 2 ayrı koydan oluşmakta olup, denize girme olanağı bulunan senelerden beri de kamp yapılan alanlardan birisidir. Doğa ile iç içe olmak isteyenler için eşsiz bir alandır.

 - Dalaman Çayı; adrenalin tutkunları adına vazgeçilmez bir yerdir. 26 kilometrelik uzunluğu ile bilinen rafting parkurları ile Dalaman Çayı; adrenalin severler için eşsiz bir ortamdır.

 - Eski medeniyetlerin günümüzdeki aslına ideal şekilde restore edilmiş bir biçime misafirlere sunan Paspatur; içinde kafeler, hediyelik eşya dükkanları, kilimciler, halıcılar, kuyumcular gibi bulunan çarşı ile ziyaretçilerini mistik bir seyahate çıkarmaktadır. Paspatur, eski dönemlerde yer bulmak isteyenler için eşsiz bir ortam.