Süphan Dağı Nerede? Süphan Dağı'na Nasıl Gidilir? Süphan Dağı Yüksekliği Kaç Rakımdır?

Süphan Dağı Nerede? Süphan Dağı'na Nasıl Gidilir? Süphan Dağı Yüksekliği Kaç Rakımdır?

Süphan Dağı Nerede? Süphan Dağı'na Nasıl Gidilir? Süphan Dağı Yüksekliği Kaç Rakımdır?

Süphan Dağı Türkiye'nin en büyük dağlarından bir tanesini oluşturmaktadır. Bunun yanında bütün dünyada da bir hayli ünlüdür. Süphan Dağı Türkiye'nin en yüksek olan 3. Dağı olma niteliğine sahiptir. Süphan Dağının son püskürtmesine bakıldığında ise milattan önce 8050 senesinde olmuştur. Süphan Dağı sönmüş bir dağ şeklinde bilinmektedir. Bunun dışında uzmanlar dağın yeniden aktif hale gelebileceğini belirtmişlerdir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Süphan Dağı Nerededir?

Süphan Dağı Türkiye’nin Doğu Anadolu bölümünde bulunmaktadır. Van gölünün kuzey bölümünde kalmaktadır. Süphan Dağı Adilcevaz ile Patnos dolayları arasında yer almaktadır. Süphan Dağına çıkabilmeyi isteyen ziyaretçilerin Adilcevaz yetkililerinden ilk olarak izin almaları gerekmektedir. Süphan Dağı Patnos Malazgirt ve Ahlat adı verilen ilçelerinin sınır bölgelerinde yükselmektedir. Süphan Dağına çıkmayı arzu eden kişilerin yaz mevsimini tercih etmeleri daha yerinde bir karar olacaktır.

Süphan Dağında Gezilecek Yer Var Mıdır?

Süphan Dağında gezilecek yerler bakımından dağın zirvesi üstünde tarihi kırklar mezarlığı yer almaktadır. Kırklar mezarlığı şeklinde anılmakta olan bu mezarlıkta ise kırk adet şehit mezarı mevcut halde bulunmaktadır. Zirveye kurulmuş olan bu tarihi mezarlık da görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Süphan Dağının Yüksekliği Ne Kadardır?

Süphan Dağı sönmüş olan bir volkanik dağ özelliğine sahip olmaktadır. Dağın en üst bölümünde ise lavlardan meydana gelmiş olan yaklaşık olarak 1 kilometre uzunluğa sahip bir tümsek yer almaktadır. Süphan Dağı dünya üzerinde en yüksek olan dağlar ile karşılaştırıldığı takdirde bir hayli küçük bir dağ olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında Türkiye'nin en yüksek üçüncü dağı olma niteliği bulunmaktadır.

Yüksekliği nedeni ile dağcılar genel olarak güney ile doğu yamaçlarını seçmektedirler. Doğu bölümünden tırmanmayı isteyen dağcıların ise Aydınlar Köyü üstünden tırmanmaya başlamaları uygun olmaktadır. Güney bölümünden tırmanmaya başlayan kişilerin de Harmantepe köyü üzerinden tırmanmaya başlamaları daha uygun olmaktadır. Van Gölü'nün kuzeyinde mevcut olan Süphan Dağının en yüksek zirvesinin 4058 metre olduğu görülmektedir ve zirve bir çeşit örtü buzulu ile kaplanmaktadır.

Süphan Dağına Nasıl Gidilir?

Süphan Dağı, Bitlis’in ilçesi olan Adilcevaz sınırları içinde yer almakta olan bir dağdır. Türkiye’nin üçüncü büyük bir dağı konumunda olan Süphan Dağı büyük bir görüntüsü ile ve Van Gölü manzarasıyla ziyaretçiler tarafından sık sık tercih edilmektedir. Süphan Dağına şehir dışından gelecek kişiler için ilk olarak Bitlis’e gelmeleri daha sonra Adilcevaz ilçesinin içerisine ulaşmaları gerekmektedir. Bu alana ulaştıktan sonra şahsi aracı ile gelen ziyaretçiler tabelaları takip ederek bahsedilen dağı kolay bir şekilde bulabilmektedir.

Süphan Dağı Ne Zaman Sönmüştür?

Süphan Dağına bakıldığında sönmüş bir volkanik dağ olduğu görülmektedir. En son hangi tarihte bu dağın aktif hale geldiği tam olarak bilinememektedir. Bunun dışında yapılmış olan incelemeler sonucunda dağda mevcut olan son püskürtmenin M.Ö yaklaşık 8000'lü yıllarda ortaya çıktığı düşünülmektedir.