Valla Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir? Valla Kanyonu Oluşumu Ve Özellikleri...

Valla Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir? Valla Kanyonu Oluşumu Ve Özellikleri...

Valla Kanyonu Türkiye topraklarında doğa turizminin en önemli değerlerinden birini oluşturmaktadır. Valla Kanyonu'nun oluşumu ve özellikleri itibariyle dünyada da son derece büyük bir öneme sahip olan konumu bulunmaktadır. Kanyon hem konumlanmış olduğu şehrin hem de Türkiye'nin ekonomisine önemli bir katkıda bulunmaktadır. Çevresinde bulunan gezilebilecek diğer alanlar ile beraber ziyaretçilerine seyrine doyum olmayan manzaralar sunmaktadır. Kanyon uzunluğu ve derinliği ile Türkiye'de varlık göstermekte olan diğer kanyonlardan farklılaşmaktadır.

Valla Kanyonu Nerede?

Eşsiz bir doğa harikası olan Valla Kanyonu, Devrekani Çayı’nın Küre Dağları’nı aşındırması sonucunda meydana gelen bir oluşumdur. Sahip olduğu nefes kesen nitelikteki manzarası ve doğa sporu olanaklarıyla her geçen sene daha fazla ziyaretçiyi kendisine çekmektedir. Kanyon'un sahip olduğu tüm bu özellikler çok daha fazla kişi tarafından merak edilmesine neden olmaktadır. Bu durum neticesinde pek çok doğa tutkunu bu muhteşem kanyon'un nerede olduğunu merak etmekte ve büyük bir titizlik içerisinde araştırmaktadır.

Valla Kanyonu, Türkiye sınırları içerisinde farklı kanyonlarında bulunduğu Kastamonu ilinin sınırları içerisinde konumlanmış durumdadır. Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinin Muratbaşı köyünden geçen bir konuma sahip durumdaki kanyon Cide ilçesine kadar devam etmektedir. Valla Kanyonu, Karadeniz Bölgesinde Batı Karadeniz Bölümünde yerini almış durumdadır.

Valla Kanyonu'na Nasıl Gidilir?

Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinin Muratbaşı köyünden geçen Valla Kanyonu bulunmakta olduğu ilçeye yalnızca 25 km gibi kısa bir mesafede yer almaktadır. Köy sınırları içerisindeki Valla mahallesinden kanyona kadar gitmekte olan bir yol bulunmaktadır. Valla mahallesine ulaşım sağlanabilmesi için şehir merkezinden toplu taşıma veya araç kiralama olanaklarından yararlanılabilme durumu söz konusudur. Valla mahallesinin sonrasında orman içerisinden geçen yoldan ilerlenerek Valla Kanyonu’na ve seyir terasına ulaşım sağlanabilmektedir.

Valla Kanyonu Oluşumu ve Özellikleri

Baş döndürücü bir yapıya sahip olan Valla Kanyonu, Kastamonu’da yer alan Küre Dağları’nın Devrekani Çayı tarafından parçalanması sonucunda meydana gelmiştir. Küre Dağları’nı meydana getiren kireçtaşlarının akarsuları aşındırması neticesinde bu oluşum ortaya çıkmıştır. Kanyonda bulunan çay Loç Vadisi’ne doğru akış gerçekleştirmektedir.

Valla Kanyonu’nun sahip olduğu en dikkat çekici ve önemli özelliği dünya üzerinde varlık göstermekte olan en derin ikinci kanyon olmasıdır. Bu özelliğiyle Türkiye toprakları üzerindeki en derin birinci kanyon olarak da yerini almış durumdadır. Kanyonun mevcut derinliği bazı bölümlerde 100 metreye kadar ulaşabilmektedir. Bu muhteşem yapıya sahip olan kanyondan geçmek bir hayli zor, uzun ve riskli olmaktadır. Kanyon içerisinde varlık gösteren 40’tan fazla muhteşem manzaralar oluşturan şelale bulunmaktadır. Ayrıca son derece tehlikeli bir ortam barındıran girdaplarda can kayıpları yaşanabilmesi durumu söz konusu olmaktadır.

Kanyondan geçmek isteyen doğa tutkunlarının gerekli olan eğitime sahip olup olmadıklarına bakılma ve ona göre geçiş izni verilmesi durumu söz konusudur. Valla Kanyonu’nun uçurumu ortalama olarak 1000 metre yüksekliğe sahiptir. Kanyonda çeşitli yabani hayvanların yaşamını sürdürdüğü bilinmektedir. Şahin ve akbaba gibi yırtıcı kuş türlerine de bu bölgede rastlanmaktadır. Kanyonu ziyarete gelenler için muhteşem manzaralara şahitlik etmelerine olanak sağlayan nitelikte seyir terası bulunmaktadır.

Valla Kanyonu’nda ziyaretçilerin kullanımına sunulmakta olan seyir terası demirden yapılmıştır. Terasa merdiven yardımıyla ulaşım sağlanabilmektedir. Valla Kanyonu Seyir Terası’nda engelli olan bireyler için 1,5 kilometrelik bir yürüyüş yolu da inşa edilmiş durumdadır. Bu sayede engelli doğa tutkunlarının da ziyareti mümkün hale getirilmiştir.

Valla Kanyonu Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Küre Dağlar Milli Parkı’na dahil edilmiş durumdadır. Kanyon çevresinde bulunan önemli niteliğe sahip olan şelale, kanyon ve vadilerle doğal bir bütünlük ortaya koymaktadır.

Valla Kanyonuna tur ve rehberler eşliğinde giriş gerçekleştirilmektedir. Kanyona giriş yapılmayacağı durumlarda seyir terasından bireysel olarak manzarayı seyretme olanağı söz konusudur. Yollarının engebeli olması sebebiyle önceki yıllarda bir giriş ücreti talep edilmiyordur. Fakat kanyona giden yollara düzenleme yapılmış olması sebebiyle artık cüzi de olsa giriş ücreti ödenmesi talep edilmektedir.

Valla Kanyonunu ziyaret edebilmek için izin alınmasının gerekliliği söz konusudur. Fakat kanyonun manzarasının seyrine olanak sağlayan seyir terasından kanyonu izleyebilmek için izin alınmasına gerek olmamaktadır. Kanyonun seyir terasından ziyaretçilerin haftanın her günü güneşin battığı saate kadar kanyonun etkileyici ve baş döndürücü nitelikteki manzaralarını gönüllerince izleyebilme olanağı bulunmaktadır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS