Yuvacık Nerede? Kocaeli Yuvacık'a Nasıl Gidilir? İzmit Yuvacık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yuvacık Nerede? Kocaeli Yuvacık'a Nasıl Gidilir? İzmit Yuvacık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yuvacık Nerede? Kocaeli Yuvacık'a Nasıl Gidilir? İzmit Yuvacık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şehrin gürültüsünden sıkılanlar ve yeni yerler keşfetmek isteyenler farklı destinasyonları gezebilirler. Özellikle İstanbul gibi kalabalık bir şehirden kaçmak isteyenler Yuvacık ilçesine gidebiliyorlar. Kocaeli'nin ilçesi olan Yuvacık yemyeşil doğası ile ziyaretçilerini bekliyor. Özellikle hafta sonları İstanbul'da yaşayan kişiler rahat bir nefes almak için Kocaeli'nin Yuvacık ilçesine gidiyorlar. Kocaeli'nin İzmit merkez ilçesine bağlı olan Yuvacık doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yuvacık Nerede?

Doğa ile baş başa kalmak isteyen kişiler boş zamanlarında keyifli bir yolculuk tercih edebilirler. Özellikle İstanbul gibi kalabalık yerlerde yaşayanlar için zamandan tasarruf edebilecekleri yakın yerlere gitmek çok önem taşımaktadır. İstanbul'un betonlaşmış yapılarından sıkılanlar Kocaeli'ndeki Yuvacık'a gidebilirler. İstanbul'a oldukça yakın bir yer olan Yuvacık doğanın kalbinin attığı bir alandır. Yuvacık, Kocaeli'nin İzmit merkez ilçesine bağlıdır. Yuvacık, İzmit merkeze yaklaşık 10- 12 kilometre mesafede yer alıyor.

Kocaeli Yuvacık'a Nasıl Gidilir?

Kocaeli'nin Yuvacık ilçesine gitmek oldukça kolaydır. İstanbul'a yakın bir mesafede olan Yuvacık özellikle hafta sonu çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Yuvacık ilçesi İstanbul'a yaklaşık olarak 100 kilometre uzakta yer alıyor. Özel aracı ile İstanbul'dan Yuvacık'a gidenler neredeyse bir buçuk saatte bölgeye varıyorlar. Ayrıca otobüs ile Yuvacık'a gitmek için otogardan Kocaeli otobüslerine binilir. Kocaeli şehir merkezinden Yuvacık'a giden minibüslere binilir. Kocaeli merkezden kısa süre sonra Yuvacık'a ulaşılabilir.

İzmit Yuvacık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İzmit'in Yuvacık ilçesi doğanın güzelliklerini içinde barındıran ormanlık bir alandır. Doğu ucunda yayla görünümü olan Yuvacık uzun yıllardır Ermenilere ev sahipliği yapmıştır. Ermeni nüfus Osmanlı'nın son yıllarında Karadeniz ve Kafkaslardan bölgeye yapılan göç nedeniyle kısa sürede Yuvacık'tan ayrılmışlardır. Kocaeli'nin Yuvacık ilçesinin nüfusunun çoğunluğunu ise Rizeliler oluşturuyor. Şehrin stresinden ve yoğunluğundan kurtulmak isteyen kişiler de Yuvacık'a belli süreler ile geliyorlar.

Yuvacık'ta Neler Yapılır?

Doğanın içerisindeki Yuvacık'ta birbirinden farklı aktiviteler gerçekleşebilir. Bahar ve yaz aylarında oldukça güzel olan bölgeye günübirlik ziyaretler yapılabilir. Aracı ile giden kişiler uygun bir planlama ile tatillerini Yuvacık'ta geçirebilirler. Doğa yürüyüşleri yapılabilecek olan Yuvacık bölgesinde spor da yapılabilir. Ayrıca Yuvacık bölgesinin sonunda kahvaltı yapılacak tesisler de yer alıyor. Dere kenarında bulunan orman ise doğa yürüyüşleri yapılması için çok uygundur. Doğanın kalbinin attığı bölge kamp yapmak isteyenler tarafından da çok tercih ediliyor.

Yuvacık'ın Doğal Güzellikleri

Sakin ve huzurlu bir yer olan Yuvacık'ta taş köprü de yer alıyor. Kirazdere üzerinde inşa edilen bu tek kemerli köprü eşsiz bir görüntü oluşturuyor. Taş köprünün üzerindeki pano günümüze kadar gelse de kitabesi yer almıyor. O nedenle taş köprünün kaç yılında ve kim tarafından yapıldığı bilinmiyor. Bölge halkının söylediğine göre Yuvacık'taki taş köprü 1950'li yıllarda inşa edilmiştir. Köprü sayesinde çevredeki köyler de birbirine bağlanıyor. Yuvacık'ta yer alan Aytepe bölgesi piknik yapılabilecek çok güzel bir alandır. Bölgede yürüyüş ve koşu yapılabilecek ideal yerler de bulunuyor.

Yuvacık bölgesinde konaklamak için birbirinden farklı alternatifler bulunuyor. Dere manzaralı evlerde konaklanabileceği gibi bungalov evlerde de konaklama imkanı bulunmaktadır. Kalabalık otellerde konaklama istemeyen kişiler kamp yapılan alanlarda doğa ile iç içe kamp da yapabilirler. Yuvacık Barajı'nın ilerisinde kamp yapılabilecek birbirinden güzel alanlar bulunuyor. Kişisel tercihlere ve isteklere göre konaklama alanlarında konaklama yapılabilir. Ayrıca kamp için çadır alanında farklı aktivite imkanları da bulunuyor.