Son dakika... Erdoğan'dan çok sert NATO tepkisi

Video: Son dakika... Erdoğan'dan çok sert NATO tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dün Norveç'te bir durum oldu. Norveç'te düşman tablosu diye bir tablo koymuşlar. Bu tabloda Atatürk'ün resmi ve bir tarafta da şahsımın ismi var. Hedefte bunlar. Bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve AB'den sorumlu Bakanımız, onlar da Kanada yolundaydı, bizi aradılar. 'Böyle böyle bir durum var. Bu tatbikat da NATO tatbikatı. 40 tane askerimiz var, biz şimdi bu askerimizi çekme kararı verdik, çekiyoruz.' dediler. Dedik ki 'Tabii, hiç durmayın hemen. Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi süratle oradan çekin.' Böyle bir ittifak, böyle bir müttefiklik olamaz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu.

Konuşmasından satır başları:

 AK Parti bu süreçte sevginin, saygının özünü oluşturduğu gelenekle demokrasiyi harmaladığını gösteren bir parti olduğunu göstermiştir. Mesele memleket olduğunda hemen hemen tüm arkadaşlarımız takdire şayan bir sadakatle hareket etmişlerdir. AK Parti'yi asla hiziplerin, kliklerin dava yerine çalışanların partisi haline getirmedik, getirmeyeceğiz. Bizi diğer partilerden ayırdan da budur.

Sakın ha dedikodulara, fiskoslara kulak asmayın. Biz işimize bakacağız. Çünkü ülkemizde yapacak çok işimiz var. 

Türkiye'nin en çok üye sayısına, en yaygın kadın ve gençlik teşkilatlarına, en üretken Meclis grubuna ve genel merkez yönetimine sahip partiyiz. Şimdi tek yapmamız gereken kendi içimizdeki bağımızı ve milletimizle bağımızı güçlendirmektir. 

 Türkiye içeride ve dışarıda çok ama çok zorlu bir mücadele yürütüyor. Daha dün Irak'ın kuzeyinde iki askerimizi şehit verdik. 

FETÖ'yle ilgili davalar neticelenmeye başladı. Elde edilen bulgularla da yeni operasyonlar başladı. Bu ihanet çetesini kazıyana kadar durmak yok. Hangi kurumumuzda varsa, bunları temizlemeye devam edeceğiz. İnlerine girdik, kovalamaya devam ediyoruz. Türkiye'ye silah doğrultana asla acımayacağız. Acırsanız acınacak hale gelirsiniz. Onun için acımayacağız.


Erdoğan'dan Merkez Bankası'na: Söylediklerinizin hiçbiri tutmuyor, tutmaz!

'Faiz lobisi bunu düşürür mü?'

Ekonomide de ciddi bir operasyonla karşı karşıya olduğumuz aşikadır. Dövizde, turizmide yaşadığımız sıkıntıların hiçbiri kendi dinamikleriyle ortaya çıkmıyor. Kurun tekrar kendi seyrine döneceğine inanıyorum. Enflasyon, yok hıyarmış yok salataymış bunlardan kaynaklanan bir şey değil. Ana sebep faizdir, faiz. Bunu öğreneceksiniz. Bunu bütün gelişmeler teyit ediyor zaten. Hala bunu anlamak istemeyenler, batıdaki kafalarla çözmeye çalışanlar tabii ki bizi anlamazlar. Batıdaki kafaların da bir kısmı zaten uygulamaları ile bizi destekliyor. ABD'deki faiz oranları ortada. Japonya ortada. Avrupa ortada. Enflasyonların da orada ne olduğunu zaten görüyoruz. Bizdekilere bunu hala anlamadık. Faiz lobisine çalışıyorsunuz başka bir şey yok. Bu ülkede en çok kazanan hangi kurumlar, kimler? Banka sahipleri, finans sektörü. Onlar götürüyor parayı. Bu kadar yüksek ile kredi vermeye kalkarsan tabii ki yatırımlar bu ülkede yürümez. Hala bunu anlatamıyoruz. Bu konuda maalesef devletin bankaları dahi ciddi bir muhafazakarlık içindedir. Bu iş böyle yürümez, bunu çözeceğiz. Başbakan ile de konuştuk. 15 senedir bunda inat edilmiştir. Faizi düşürdük, enflasyon tek haneliye geldi. Merkez Bankası'nın bağımsızlığı var müdahale etmeyin diyorlar. Müdahale etmediğimiz için bu hale geliyor.

Türkiye- Rusya- İran görüşmesi

Türkiye'ye diz çöktürmek için sabırsızlıkla bekleyenlere sesleniyorum: Başaramayacaksınız. Suriye ve Irak'ta yaşanan hassas sürecin her aşamasını yakından takip ediyoruz. İdlib Operasyonu planlandığı şekilde sürüyor. Bölgedeki gelişmeler karşısında ortak bir tutum oluşturmak yönünde Rusya ve İran'la oldukça ciddi mesafeler katettik. 

Bu çalışmalarla birlikte istiyoruz ki çatışmasızlık bölgesi diye ifade ettiğimiz bu süreci daha kalıcı kılabilmek. Bunun yanında Afrin tabi çok önemli, burada da ciddi manada yüzde 50'nin üzerinde Arap kardeşlerimiz var. Topraklarına dönüyorlar. Kısmi olarak Kürt, Türkmen kardeşlerimiz var. Buradaki yapıyı bizim şu anda terör örgütü olan PYD'den bunun yanında YPG'den Afrin'i temizlememiz gerekiyor. Onun için de oradaki gözleme noktalarında biz kendimiz hakim unsur olarak bulunacağız.

ABD'nin verdiği sözlerin büyük kısmını tutmaması bizim için hayalkırıklığı olmuştur. Afrin'de aynı oyuna gelmek istemiyoruz. Rakka olayı böyledir, Münbiç böyledir. Bütün bu olaylar Rakka'da gelin beraber halledelim dediğimiz zaman, ABD'nin önceki yönetimi hiç endişe etmeyin demelerine rağmen bu sözü tutmamışlardır. Ardından gelen yönetim; "Terör örgütü YPG'nin, artık orada biz YPG ile değil, SDG ile işbirliği yapıyoruz". Yapmayın.

Norveç'teki NATO tatbikatı

Son olarak dün, Norveç'te bir durum oldu. Düşman tablosu diye bir tablo koymuşlar ve Atatürk'ün ismi bir tarafta da şahsımın ismi var. Bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve AB'den sorumlu bakanımız da Kanada yolundaydılar. Bizi yoldan aradılar, böyle böyle dediler. Bu da NATO tatbikatı. 40 askerimiz var. Biz bu askerimizi çekme kararı verdik. Çekiyoruz dediler. Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi çekin dedik. Gerekli bağlantıları vs yaptılar, yapıyorlar. Oyun başka. Zaman zaman değişik yerlerde de bunlar yapıldı yapılıyor. Maalesef içimizde de bunlar var. Biz silahı güç olarak kabul ediyorsak o zaman bırakalım biz siyaseti. Haktan daha güçlü bir şey olamaz. 


'SSK'yı biz kurtardık, ötekini kurtarmak CHP'ye düşer'

Kılıçdaroğlu'na SGK yanıtı: tüfe hesabı ile zararı 42 milyara geliyor

Ben buradan tüm milletime, rakamlarla bu zatın SGK'nın başında olduğu dönemi açıklıyorum. Ben SSK'yı 2 milyar zarar uğrattım diyor. Siz SGK'yı 20 milyar zarara uğrattınız diye bize laf geveleyip duruyor. Bu hesap kitap filan bilmez. Hesap uzmanı sıfatı almak hesap uzmanı olmasını getirmiyor. Batırdın mı çıkardın mı? Öyle bir bilmez ki kendi dönemindeki, 2.5 milyar zararın bugün TÜFE hesabı ile 42 milyara geldiğinden dahi bu zatın haberi yoktur. Ey Kılıçdaroğlu, aç interneti, orada bu hesabı otomatik yapan programlar var. Bugünki SGK 80 milyonluk Türkiye'nin yüzde 99'una hizmet eden dev bir sosyal güvenlik sistemidir. Sen nasıl hesap yapıyorsun? Kalan yüzde 1 de sadece kendileri istemediği için bu sistemin dışındadır. Mevcut sistemimizde primini imkanı olayan kendisi öder, imkanı olmayan devlet öder.

Bugünün SGK'sı 2396 hastane ve ülkemizdeki 25 bine yakın eczanenin tamamı ile milletimizin emrindedir. Ayrıca, özel hastanelerden, üniversite hastanelerine kadar tüm sağlık kurumları çok cüzi ödemelerle SGK'lılara hizmet sunuyor. Kanserden hepatit c'ye, beyin filmlerinden yapay kalbe kadar bugün SGK tarafından ödeniyor. İnanın bundan bile haberi yoktur. 

O dönemin SSK'sı toplam nüfusun yüzde 5'ine bile denk gelmeyen 3 milyon emekliye maaş ödüyordu. Bugünkü SSK, 11 milyon 800 bin kişiye emekli maaşı ödüyor. Bu zat, prim giderlerinin oranını yüzde 55'e kadar düşürmüştü. Yüzde 67'dir. 

SSK emeklisi 257 lira maaş alıyordu. Bugün 1430 lira maaş alıyor en düşük SSK emeklisi. Bu rakam Bağkur emeklilerinde çok daha vahim düzeydeydi. Lafa gelince kendi dönemindeki açıkların sebebini erken yaşta emekliliğe bağlar, bizzat kendisi ortatokul öğrencisi oğlundan torununa kadar tüm yakınlarını sigortalı göstermekten geri dönmemiştir. 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS