"Yelken klasik müzik gibidir"

"Yelken klasik müzik gibidir"
Fotoğraf: Osman Uğur

6 yaşından itibaren yapabileceğiniz bir spor düşünün... Doğayla iç içe, rüzgara karşı, rüzgarla birlikte... Alfasail'den Deniz Yılmaz, yelken sporunun bilinmeyenlerini anlattı.

- Yelken nasıl bir spor?


Yelken, hem takım hem de bireysel olarak yarışabileceğiniz bir doğa sporu. Her ne kadar doğa ile mücadele edilmesi gerekir gibi düşünülse de aslında yapılan doğa ile ortak bir çalışma. Rüzgara karşı ya da rüzgarla birlikte hareket etmeye çalışırız ama rüzgar olmaz ise hedefimize varamayız. Aslında yelken klasik müzik gibidir. İlk başta algılamak zordur ama öğrendikçe ve anlamaya başladıkça çok büyük keyif verir ve vazgeçilmez olur.


- Yelken sporunu kimler yapabilir?


6 yaşından itibaren herkes yapabilir, dikkat ederseniz bitiş yaşını söylemiyorum çünkü öyle bir sınır yok. Çok fazla güç gerektirecek yerler olsa da genel olarak çok güçlü olmamız gerekmiyor. Ama şu bir gerçek ki gerek zihinsel, gerekse fiziksel olarak fit olmalıyız.


Doğan Yelken Takımı şampiyon oldu


- Yelken insana neler katar?


Öncelikle bütün duyularımızı kullanmamız gerekir, dolayısı ile zaman içerisinde duyularımızı geliştirir. Özgürlük, meydan okuma, heyecan, sınırları zorlamak, yarışmak hepsi doğamızın birer parçası ve bunların hepsi de yelkenin birer parçası.- Yelkenle tanışmak, eğitim almak isteyenler nasıl bir yol izlemeli?


Alfasail olarak 15 yıldır ilk defa yelkenle tanışacaklara da tecrübesi olup ilerletmek isteyenlere de, bireysel veya kurumsal yelken eğitimi veriyoruz. Web sayfamızda http://www.alfasail.com iletişim bilgilerimiz yer alıyor. Yelken eğitimi almak için tek şartımız, yüzme biliyor olmak. Üstelik her yaşta başlayabilirler ve yaşadıkları sürece yapabilirler. Bunun için bir tekneleri de olmasına gerek yok. Yeter ki başlasınlar. Ne kadar ileri gideceklerine kendileri karar verirler. Eğitimlerimiz, ihtiyaca göre temel veya ileri yelken eğitimi şeklinde gruplanıyor. Kendi yarış teknelerimiz üzerinde bu eğitimleri veriyoruz. Bu şekilde denizle tanıştırdığımız, yelkenci olan, hatta sonrasında yarış takımlarımıza aldığımız kursiyerimiz var. Bizim Alfasail'de sloganımız "hayatımız yelken". Yarışlara rakiplerimizi de ciddiye alarak hem fiziksel hem de zihinsel olarak hazırlanıyoruz. Güneş Sigorta ile 2008, 2009 İYK Trofesi, 2010, 2011, 2012, 2013 TAYK Trofe şampiyonluğu,  Doğan Holding ile 2014 İYK Trofesi ve İstanbul Yat Trofesi şampiyonluğu ve yine 2014'de Alfasail yarış takımları ile Sonbahar Kupası birinciliği derecelerimizden bazıları. Son olarak, İstanbul'da karada şehir kaosu yaşamaktansa bir deniz şehrinde gelin deniz üzerinde olalım diyoruz.


(Fotoğraf: Osman Uğur)

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS