Bursaspor'a Avrupa yolu açılmadı

Bursaspor'a Avrupa yolu açılmadı

CAS, Bursaspor'un Avrupa kupalarına katılmak için yaptığı başvuruyu reddetti.

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nden (CAS), Bursaspor'a kötü haber geldi.


CAS, Bursaspor'un UEFA'nın verdiği 1 sezon Avrupa kupalarından men cezasının kaldırılması için yaptığı başvuruyu reddetti.


UEFA, yeşil-beyazlı kulübe mali anlamda düzenlemelerini zamanında yapmadığı için geçen sezonun başında 1 sezon Avrupa kupalarından men cezası vermişti. Bu kararı CAS'a taşıyan Bursaspor'a mahkemeden de olumsuz haber geldi. CAS, UEFA'nın kararını yerinde bularak, yeşil-beyazlıların cezasını onadı.


Buna göre Bursaspor, Avrupa kupalarına katılma hakkını elde ettiği ilk sezon bu cezasını çekecek.


CAS'ın aldığı kararı yeşil-beyazlı kulübe bildirdiği öğrenildi.


Bursaspor Kulübü Başkanı Recep Bölükbaşı, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nden (CAS) gelen kararla, Avrupa kupalarından men cezasını bu sene tamamlayacaklarını, gelecek yıl Avrupa'da mücadele edebileceklerini söyledi. 


Bölükbaşı, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  UEFA'nın verdiği 1 sezon Avrupa kupalarından men cezasının kaldırılması için yaptıkları başvuruya bu akşam yanıt geldiğini hatırlattı.


CAS'ın kararını spor hukukçularının yorumladıklarını ve karşılığında sevindirici bir sonuçla karşılaştıklarını anlatan Bölükbaşı, şunları kaydetti:


"Karar ilk başlarda yanlış yorumlandı. Ben olumlu bir karar geleceğini biliyordum. CAS'tan gelen kararla, Avrupa kupalarından men cezasını bu sene tamamlamış olacağız. Gelecek yıl Bursaspor olarak Avrupa kupalarına katılabileceğiz"


CAS'ta yapılan ve yaklaşık 4 saat süren duruşmada 2 saat etkili bir konuşma yaptığını vurgulayan Bölükbaşı, "Bunun yanında Bursa kentinin ismi etkili oldu. Sonuçta Bursa için motivasyon oldu. Bizim için sevinçli bir haberdir. Böyle olacağını hep ümit ettik ve ümidimiz boş çıkmadı. Bursaspor yeni stadında yeni sezona damgasını vuracaktır ve seneye de Avrupa kupalarında mücadele edecektir" ifadelerini kullandı.


Bursaspor'un lehine


Spor Hukuku Uzmanı avukat Gurur Gaye Günal, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS) Bursaspor Kulübü'yle ilgili verdiği kararın, bir öncekine göre yeşil beyazlı kulübün lehine olduğunu söyledi.


Günal, AA muhabirine yaptığı açıklamada. CAS'ın 2012 yılında Bursaspor Kulübü'nü 4 yıl boyunca, Avrupa kupalarına katılmaya hak kazandığı sezonlardan birinden mahrum bırakılmasına karar verdiğini hatırlattı. 


CAS'ın bu mahrumiyet kararının uygulanma süresini 3 yıl askıya aldığını da anımsatan Günal, "Yani karar 2012 yılında verilmiş, 2015 yılına kadar uygulanmamış, askıya alınmış. 2015 yılından sonraki 4 yıllık sürecin herhangi birinde Bursaspor’un Avrupa kupalarından birine katılmasına hak kazanması halinde bir sezon için bundan mahrum bırakılmasına karar verilmişti" diye konuştu.


Günal, Bursaspor Kulübü'nün men cezasının kaldırılmasına yaptığı başvurunun ardından CAS'ın son kararıyla 2019 yılına kadar uygulamaya devam edilme ihtimali olan sürecin, 2015-2016 sezonuyla sınırlandırıldığına vurgu yaptı.


Bu kararla Bursaspor Kulübü'nün sadece 2015-2016 sezonunda Avrupa kupalarına katılma hakkından mahrum bırakıldığını belirten Günal, "Dolasıyla son karar bir öncekine kıyasla Bursaspor'un lehinedir. Yeşil-beyazlı kulübün  Avrupa kupalarından men süresi 2019 yılına kadar yürürlükte kalabilecekken, bu kararla 2015-2016 sezonunda sonlandırılmıştır" ifadesini kullandı. 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS