ODTÜ'de "Büyük Patlama"

ODTÜ'de "Büyük Patlama"

ODTÜ'de "Büyük Patlama"

"Büyük Patlama" deneyinin yapıldığı Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi'ni (CERN) tanıtan "CERN-Bilimi Hızlandırıyoruz" sergisi, ODTÜ'de açılacak.

ODTÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, CERN tarafından hazırlanan sergi, Cenevre Üniversitesi'nin işbirliği ve Dudley Wright Vakfı'nın desteğiyle, İsviçre, İtalya, Danimarka, Avusturya'nın ardından Ankara'da açılacak.

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde, 2 Nisan Pazartesi günü saat 16.30'da yapılacak açılış töreni, CERN Başkanı Prof. Dr. Rolf-Dieter Heuer CERN'i tanıtan konuşması ile başlayacak.

Evrenin kökeni ve maddenin temel bileşenleri hakkında merak aşılamayı amaçlayan sergi, CERN'deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısındaki (LHC) deneylerin, evrenin bazı sırlarını nasıl çözeceğini ve mevcut teknoloji ile geçmişteki temel araştırmalar arasındaki bağlantıyı gösteren beş ana bölgeden oluşuyor.

Serginin önemli bir bölümünün etkileşimli medyayı (dokunmatik ekranları ve oyunları) içerdiğinden, serginin düzeyinin 12 yaş ve üstü ziyaretçiler için uygun olduğu bildirildi.

Sergi, 2 Nisan-8 Temmuz 2012 tarihleri arasında, hafta içi 10.00 - 18.00, hafta sonu 10.00 - 20.00 saatleri arasında, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi arkasında yer alan kapalı tenis kortlarında, ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Bu arada, Türkiye CERN'e üye olmak üzere 17 Aralık 2010 tarihinde adaylık başvurusunda bulundu. Türkiye'nin üyelik müzakere süreci ise devam ediyor.