Ekran kartlarının satışı %33 oranında azaldı

Ekran kartlarının satışı %33 oranında azaldı

Ekran kartlarının satışı %33 oranında azaldı

Teknoloji dünyası inişli çıkışlı bir yapıya sahip. Ekran kartı pazarında yaşanan ve daha önce benzeri görülmemiş dalgalanma da bu durumu açıkça ortaya koyuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İnsanlık oldukça zor bir dönemi geride bırakmak üzere. 2019 yılının sonu itibariyle başlayan ve 2022’nin ortalarına kadar etkisini ağır şekilde hissettiren pandemi, çıkış bölgesi olan Çin’de ise hala etkisini sürdürmeye devam ediyor.

Pandemi döneminde teknoloji firmalarının birçoğu oldukça zor duruma düşmüş olsalar da, başta ekran kartı üreticileri olmak üzere sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek sektör ise ilgili dönemde karına kar katmıştı. Bununla birlikte ekran kartı pazarının olağan üstü büyümesinin arkasında yatan bir diğer neden ise son yıllarda artan kripto para madenciliğiydi.

Tam da pandemi dönemine denk gelen 2020-2021 dönemlerinde altın çağını yaşayan kripto para madenciliği sayesinde teknoloji meraklıları adeta ekran kartlarına hücum etmiş ve bu durumda normalin kat kat fazlası kadar ekran kartı satılmasını sağlamıştı. Ancak hem pandeminin sona ermesi hem de kripto para madenciliğine olan ilginin yitirilmesinden dolayı, kullanıcılar ellerindeki ekran kartlarını ikinci el pazarında satmaya başladı.

Özellikle kripto para madencilerinin her birinin elinde ortalama 15-20 üst seviye ekran kartı olduğu düşünüldüğünde, pazarın ikinci el ekran kartlarıyla nasıl dolup taştığını daha rahat anlayabiliriz. İşte gelen raporlar da bu duruma işaret ediyor. Öyle ki sıfır ekran kartlarının satışı bu sene geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %33 oranında azaldı. Üstelik 2023 yılında da bu durumun devam etmesi bekleniyor.