Google Türkiye restleşmesinin galibi kim olacak?

Google Türkiye restleşmesinin galibi kim olacak?

Geçtiğimiz günlerde Google bir açıklama yaparak Türkiye’de satışa sunulacak olan Android işletim sistemine sahip akıllı telefonların lisansını iptal ettiğini açıklamıştı. Peki Google neden böyle bir hamle yapma gereği duymuştu? Aslında bu kararın sebebi sanıldığı gibi ABD – Türkiye arasındaki bir gerginlik değildi.

Türkiye Rekabet Kurumu geçtiğimiz aylarda Google’a bir uyarıda bulunarak kullanıcıların arama motorunu varsayılan olarak değiştirebilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Yani Android modellerinde dileyen kullanıcılar Yandex’i varsayılan arama motoru olarak kullanabilecekti.


Google ise Türkiye Rekabet Kurumu’nun isteklerini tam olarak yerine getirememişti. Belli başlı bazı değişiklikler yapıldıysa da bu Rekabet Kurumu’nu tatmin etmedi.


Bunun üzerine Rekabet Kurumu Google’a günlük olarak gelirinin binde 5’i kadar ceza verilmesine hükmetti. Ayrıca Google’a da 60 gün süre verildi.


Bu karar sonrasında Google yetkilileri Türkiye’de satışa sunulacak olan telefonların lisansını dondurma kararı almıştı.


Şimdi gelelim işin asıl can alıcı kısmına. Google’ın aldığı bu karar kimleri etkileyecek? Aslında sorunun yanıtı son derece basit. Bu yasak önümüzdeki dönemde ülkemizde satışa çıkacak olan hem yerli hem de yabancı üreticilerin tüm modellerini kapsıyor.


Hali hazırda satılan ya da satılmakta olan modeller ise bu yasaktan etkilenmeyecek. Örneğin bugün gidip mağaza vitrininde bulunan bir telefonu aldığınızda bu yasaktan etkilenmeyecek.


Fakat Google’ın kararı sonrasında Türkiye’ye giriş yapmış olan telefonlar bu yasak kapsamında yer alacak.


Şimdi asıl merak edilen soruya gelelim. Bu restleşmenin galibi kim olacak? Geçtiğimiz gün Google sorunun çözümü için çabalıyoruz minvalinde bir açıklamada bulundu. Türkiye Rekabet Kurumu ise verdiği cezadan henüz geri adım atmış değil.
Muhtemelen Google, Türkiye Rekabet Kurumu’nun verdiği cezayı geri almasını ve olağan durumun aynen sürdürülmesini talep edecektir.


Yani sorunun çözümünün Türkiye Rekabet Kurumu’nun vereceği karar doğrultusunda şekilleneceğini söylemek mümkün. Eğer Türkiye geri adım atmazsa Google’ın önünde cezayı ödemekten başka bir seçenek kalmayacak. Ayrıca Türkiye Rekabet Kurumu’nun talep ettiği değişiklileri de yapmak zorunda kalacak. Ya da Google Türkiye pazarından tamamen çekilecek. Sonuç olarak bu problemin önümüzdeki günlerde çözüme kavuşacağını söyleyebiliriz. Bekleyip göreceğiz.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS