hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  2024 yılı için MAG Dönem Başkanlığını Türkiye üstlendi

  2024 yılı için MAG Dönem Başkanlığını Türkiye üstlendi
  expand
  KAYNAK DHA

  Türkiye, 17- 18 Nisan 2024 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek olan 51'inci RACVIAC- Güvenlik İşbirliği Merkezi Çok Uluslu Danışma Grubu (MAG) toplantısına ev sahipliği yapacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre; Türkiye, 2024 yılı için MAG Dönem Başkanlığını üstlendi. Bu çerçevede; 51. MAG toplantısı 17- 18 Nisan 2024 tarihlerinde Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul’da yapılacak.

  TÜRKİYE VE YUNANİSTAN DAHİL 9 ÜLKE YER ALIYOR

  RACVIAC, bölgesel Güven ve Güvenlik Artırıcı Önlemlerin (GGAÖ) uygulanmasında Güneydoğu Avrupa ülkelerine eğitim desteği sağlamak, silahların kontrolü ve GGAÖ alanında bölgesel diyalog ve iş birliğine zemin oluşturmanın yanı sıra bölge ülkelerini gelecekte akdedebilecekleri çok taraflı silahların kontrolü antlaşmalarına katılmaya hazırlayarak bu antlaşmalardan doğan yükümlülüklerini uygulamalarına yardımcı olmayı hedefleniyor. RACVIAC’ın asli üyeleri arasında Türkiye ile birlikte Arnavutluk, Bosna- Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Kuzey Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Yunanistan yer alıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow