6 Haziran sokağa çıkma yasağı iptal mi edildi, hafta sonu kısıtlama var mı?

6 Haziran sokağa çıkma yasağı iptal mi edildi, hafta sonu kısıtlama var mı?

Sokağa çıkma yasağı haberlerine ilişkin son dakika açıklaması geldi. 6 Haziran 2020 Cumartesi günü sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıp uygulanmayacağı belli oldu. Peki, 6 Haziran’da sokağa çıkma yasağı var mı?

Şehirler arası seyahat yasağının kaldırılmasının ardından 15 şehirde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu olmuştu. İlk etapta kısıtlamanın yapılacağı bilgisi paylaşılsa da 6-7 Haziran tarihleri için yapılan son dakika açıklamasının ardından hafta sonundaki durum netlik kazanmış oldu. İşte kısıtlamaya ilişkin detaylar…

6 HAZİRAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Akşam saatlerinde 6-7 Haziran tarihleri için uygulanması planlanan sokağa çıkma kısıtlamasının detayları açıklanmıştı. Bugün yapılan son açıklamada ise kısıtlamanın iptal edildiği duyuruldu. Buna göre 6-7 Haziran tarihlerinde sokağa çıkma yasağı olmayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda 6-7 Haziran hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak. İlk etapta 14 büyükşehir ve Zonguldak'ta hafta sonu kısıtlamanın uygulanacağı duyurulmuştu. Bugün yapılan yeni değerlendirmenin ardındansa kısıtlamanın uygulanmayacağı bilgisi paylaşıldı.


Sokağa çıkma yasağı iptal mi oldu? Son dakika açıklaması geldi! |Sokağa çıkma yasağı iptal mi oldu? Son dakika açıklaması geldi! | Video

ERDOĞAN’DAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs'ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı.

Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.

Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti.

Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.

Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS