7225 kodu nedir? KPSS tercihleri 7225 kodu ile ilgili detaylar

7225 kodu nedir? KPSS tercihleri 7225 kodu ile ilgili detaylar

KPSS tercihleri ÖSYM tarafından yapılan açıklamayla resmen başladı. Tercihlerin başlamasıyla birlikte nitelik kodları tercih yapacak kamu personeli adaylarının gündemine ön sıralara yerleşti. Nitelik kodları arasında en dikkat çeken ve tüm adayların tercihlerinde ortak olan 7225 kodu ve 7225 kodunun özellikleri merak ediliyor. Peki, 7225 kodu nedir? İşte detaylar…

KPSS 2019 tercihleri başladı. Tercihlerin başlamasıyla birlikte nitelik kodları da gündeme geldi. Bu kodlar arasında en dikkat çekeni ise 7225 kodu oldu. Zira bu kod tüm adayların tercihleri açısından büyük öneme sahip. Peki, 7225 kodu nedir? İşte 7225 kodu ile ilgili tüm merak edilen detaylar…


KPSS 7225 NİTELİK KODU


Memuriyette güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını ifade eden KPSS 7225 nitelik kodu, 2016 yılında Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte ilk kez uygulandı. "7225 Güvenlik Tahkikatının Olumlu Sonuçlanması" anlamına gelen bu nitelik kodu, birçok pozisyon için dahil edildi.


GÜVENLİK SORUŞTURMASI NEDİR?


Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat birimlerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir sınırlama olup olmadığının, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığının, ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama kabiliyetinin mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle belirlenmesi ve değerlendirilmesidir.


ARŞİV ARAŞTIRMASI NEDİR?


Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat birimlerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının mevcut kayıtlardan saptanması.


Açıklandığı gibi, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapmaya yetkili makamlar tarafından kanun hükmünde getirilen yasal düzenlemeden sonra atanmaya hak kazanan memurlar hakkında yukarıda sayılan kriterler doğrultusunda inceleme yapılacaktır. Son dönemlerde mülakat sonuçlarının geç açıklanması veya atanmaya hak kazanan adayların göreve geç başlatılması bir çok kurumda yaşanmakta ve gerekçe olarak güvenlik soruşturması gösterilmektedir. Bu açıdan bir süre sınırı getirilmesi kurumların keyfiliğini önleyecek ve adayları zahmetli bekleme sürecinden kurtaracaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS