AB Bakanı Bozkır, Papa'yı "Asala ve Nazi destekçisi" olmakla suçladı

AB Bakanı Bozkır, Papa'yı "Asala ve Nazi destekçisi" olmakla suçladı

AB Bakanı Bozkır, Papayı Asala ve Nazi destekçisi olmakla suçladı
expand

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Ermeni soykırımı açıklamaları nedeniyle Papa Francis'i "Asala terörüne destek vermekle" suçladı, Papa'nın vatandaşı olduğu Arjantin'in "Nazi işkencecilerine kucak açtığını" hatırlatıp, "Papa Francis herhalde Arjantin vatandaşlığından kaynaklanan böyle bir hissiyat içine girdi" dedi. Bozkır, Papanın açıklamasının tarihi bir husumet olarak dünya tarihine geçeceğini ileri sürdü.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Bayrampaşa Belediyesi'ni ziyaret etti. Ziyaretinin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Bozkır, ziyaretinin ardından yaptığı açıklamalarda Papa Francis'in Ermeni soykırımı açıklamasına değindi. Bozkır, "Papalık makamı insanların dini inançlarını güçlendirmek, manevi dünyalarını zenginleştirmek ve insanlar arasında her türlü ihtilafı ortadan kaldırmak ve dünyaya güzellikler katmak için çalışması gereken bir makamdır. Ancak Papa'nın yaptığı açıklama tarihi bir husumet olarak dünya tarihine geçecek, yanlış bir açıklamadır" dedi.

Papayı hedef aldı

"Asala terörüne de bir anlamda destek"

Bozkır, "Gerçekten tamamen ihtilaflı olan, tarihi hiçbir belgeye dayanmayan ve bunun kabul edilmesi mümkün olmayan böyle bir açıklamayı Türkiye hiçbir şekilde kabul etmeyecektir ve yok farz edecektir. Kırk sene çalıştığım Dışişleri Bakanlığı'nda arkadaşlarının yanımda şehit olmuş olaylara şahit olmuş bir kişi olarak, Asala terörüne de, Papa'nın açıklamalarının bir anlamda destek verdiğini, prim verdiğini görmekten de üzüntü duyuyorum. Türkiye olarak, Türk milleti olarak tarihimizin hiçbir dönemiyle ilgili utanç duyacağımız hiçbir an yoktur. Ve bununla ilgili olarak bütün arşivlerimiz açıktır. Dünya akademisyenleri gelip Osmanlı arşivleri olsun, Türkiye Cumhuriyeti arşivleri olsun hepsini inceleme imkanına sahiptirler" diye konuştu.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

"Nazilere kucak açan Arjantinli hissiyatı içine girdi"

Volkan Bozkır, "Bizim bütün incelemelerimiz sonucunda da 1915 yılında iddia edilen olaylarla ilgili hiçbir kanı, hiçbir bulgu bulmuş değiliz" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu nedenle Papa'nın yaptığı bu açıklamaları gerçekten talihsiz olarak nitelendiriyorum. Biliyorsunuz Papa Francis aslında bir Arjantin vatandaşıdır. Ve Arjantin'in Yahudi soykırımının en büyük icracıları olan Nazi önde gelenlerine, işkencecilerine kucak açmış bir ülke olduğunu burada hatırlatmakta fayda görüyorum. Ve Papa Francis'in de herhalde milletler üzeri vatandaşlıklar üzeri olan kimliği yerine Arjantin vatandaşlığından kaynaklanan böyle bir hissiyat içine girdiğini düşünüyorum. Arjantin'de maalesef Ermeni diasporası medyaya hakim, iş dünyasına hakim bir konumdadır. Ve Papa'nın herhalde geriye doğru bakarak belki bu sözlerini düzeltme ihtiyacı hissedebileceğini de düşünüyorum. Her bakımdan, Türkiye bakımından kabul edilmesi mümkün olmayan, yok hükmünde bir açıklamadır. Bunu da şiddetle kınıyorum."

Öte yandan, Bozkır, diplomatik bir etkisi olur mu sorusunu "Hiçbir etkisi olmaz" diye cevapladı.

Papa'dan "soykırım" açıklaması

Papa'nın "soykırım" açıklaması dış basında

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Papa ayrımcılık yapıyor"

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Vatikan Büyükelçisi Paçacı Türkiye'de

Ankara'dan Papa'nın açıklamalarına tepki

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow