Af çıkacak mı? Gözler TBMM’de! İşte, af haberleri

Af çıkacak mı? Gözler TBMM’de! İşte, af haberleri

Af çıkacak mı? Meclis gündemine gelmesi beklenen yargı reformu ile ilgili detayların ortaya çıkmasıyla birlikte, en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. TBMM’nin yeni yasama döneminin başlamasıyla birlikte gözler ceza infaz yasasıyla ilgili değişikliğe çevrilmiş durumda… Peki, af çıkacak mı? İşte, merak edilen detaylar…

Af haberleri ile ilgili son gelişmeler ceza infaz düzenlemesi kapsamında infaz rejimi değişikliğinden yararlanacak kişilerin yakınları tarafından merak konusu oldu. Bilindiği üzere TBMM yeni yasama dönemi başladı. Önümüzdeki günlerde Meclis gündeminde yerini alacak olan yargı reformu görüşmelerinde bazı konular ele alınacak.


Kısa süre önce infaz rejiminde yapılabilecek değişikliklerle hükümlülerin içeride bulunma sürelerinde kısalma yaşanabileceği iddia edilmişti. Ancak ceza infaz düzenlemesinden tüm suçlular yararlanamayacak. Aynı zamanda düzenleme bir af yasası niteliğinde olmayacak.


AF YASASI ÇIKTI MI?


Çalışma bir af niteliğinde değil, Şartlı salıverilme ve Denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacak.


Yeni çalışma terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak.


Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Çalışmada çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.


Düzenlemenin TBMM gündemine önümüzdeki günlerde gelmesi beklenirken konunun diğer detaylarının da yine kısa süre sonra açıklanması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS