AKP'den koalisyon açıklaması: "HDP ve MHP seçeneği devre dışı"

AKP'den koalisyon açıklaması: "HDP ve MHP seçeneği devre dışı"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, AK Parti Giresun İl Başkanlığı'ndaki bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, koalisyon görüşmelerinin çok şeffaf şekilde yürütüldüğünü, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da bunu ifade ettiğini belirtti. Canikli, "iki parti devre dışında gibi görünüyor" dedi.

Zor bir süreç olduğunun kabul edilmesi gerektiğini vurgulayan Canikli, şöyle konuştu:

"Çünkü seçenekler de azalmış durumda, HDP ve MHP seçeneği şuan itibariyle çok büyük oranda tamamen kapılar kapanmamış olmakla birlikte çok büyük oranda bu iki seçenek devre dışında gibi görünüyor. En azından şu anki siyasi tablo itibariyle. Tabi siyasette çok kısa sürede her şey değişebilir, 24 saat çok uzun bir süredir siyasette. Bir de yüzde bir ihtimalle yüzde 99 ihtimal siyasette eşittir. Bunlar gerçekten önemli laflardır."

Bakan Canikli, görünen tablo ve denge itibariyle bakıldığında iki seçeneğin büyük oranda devre dışında kalmış gibi olduğunu ifade ederek, "Çünkü seçim akşamından itibaren bu iki siyasi parti MHP ve HDP, bir koalisyon içerisinde olmayacaklarını, muhalefette kalacakları şeklindeki kanaatlerini paylaştılar ve paylaşmaya da davam ediyorlar. Geriye Cumhuriyet Halk Partisi'yle şu anda bu görüşmeler devam ediyor. Bu nedenle zor dedim yani bir defa seçenek itibariyle Cumhuriyet Halk Partisi kaldı" değerlendirmesinde bulundu.

Koalisyon kurmanın bir uzlaşmayı gerektirdiğini belirten Canikli, "Yani kendi orijinal hedeflerinizden düşüncelerinizden ve program unsurlarımızdan bir miktar ayrılmayı gerektirir. Eğer olduğunuz yerde kalırsanız bir uzlaşma noktası yakalayamazsınız" dedi. Canikli, böyle bir görüşmeye başlayan her siyasi organizasyonun, her yapının mutlaka orijinal tezlerinden, savından, iddialarından bir miktar ayrılmak zorunda olduğuna dikkati çekti.

Nurettin Canikli, şu görüşlerini paylaştı:

"Ama bu hareket etmenin de elbette bir sınırı olmalı, sınırsız değil. Yani herkes uzlaşmak için bulunduğu yerden karşı tarafa doğru bir hareket edecek, taraflar için geçerli ama yeni uzlaşma noktasının da o siyasi partiyi tanınmaz hale getirmemesi lazım. Bundan neyi kastediyoruz; sonuç itibariyle her siyasi partinin bir programı var, bir dünya görüşü, bir ideoloji ve o hedeflere yön veren bir düşüncesi var. Temel karakteristiği var. Eğer hareket ettiğiniz uzlaşma için ana bir buluşma yeri başlangıç noktanızdan çok uzakta ise bu da doğru bir tarz, yaklaşım değildir. Bu da siyasi partileri tanınmaz hale getirir."

Bakan Canikli, bu şekilde tanınmaz hale getirecek aşırı tavizlerin de siyasi partilerin millete verdikleri sözlerle programların tamamen devre dışı kalması, ortadan kalkması ve bu nedenle tanınmaz hale gelmesi sonucunu doğurduğunu kaydetti.

"Aşırı fedakarlık beklenmemesi gerekiyor"

Hiç kimsenin bunu tasvip etmediğini belirten Canikli, "Siyasi partilere destek veren vatandaş da bunu tasvip etmez, hiç kimsenin bu siyasi partilerle bu görüşmeleri yapan siyasi partilerden bunu beklememesi gerekiyor" dedi.

Canikli, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Uzlaşmaya evet, belli bir noktaya kadar evet ama onun ötesinde çok farklı uzlaşma noktasına tanınmaz hale getirecek bir durum söz konusu ise buna kimse müsaade edemez, etmemelidir. İnşallah bu anlayışla hükümet kurma çalışmaları devam ediyor, bu anlayışla devam edecek ama hiç kimsenin de bizden bir fedakarlık, bir aşırı fedakarlık beklememesi gerekiyor. O nedenle bu görüşmelerin yani bundan sonraki koalisyon görüşmelerinin de zor bir ortamda yürütüldüğünü yürütüleceğini de herkesin kabul etmesi gerekiyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS