Son Dakika

ALES puan hesaplama nasıl yapılır 2021? (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı)

A A

22.02.2021 - 10:35 Son Güncelleme:

ALES puan hesaplama 2021 yılında 21 Şubat günü gerçekleştirilen ertelenen ALES sınavına katılan adaylar tarafından kullanılmaya başlandı. Resmi sonuçlar öncesi puanına ulaşmak isteyen adaylar puan hesaplama ile ilgili detayları araştırmayı sürdürüyor. Peki, ALES puanı hesaplama nasıl yapılır?

ALES puan hesaplama nasıl yapılır 2021? (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı)

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ertelenen sınavlardan biri olan ALES 2020 pazar günü gerçekleştirildi. 21 Şubat 2021 Pazar günü yapılan sınava daha önceden başvuruda bulunan adaylar katıldı. Sınav sorası sonuçlar için geri sayım başlarken adaylar puan hesaplama ile ilgili detayları araştırma başladı. Peki, 2021 ALES puan hesaplama nasıl yapılıyor?

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir.

ALES soruları, cevapları ve sonuçları ne zaman açıklanacak?

Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

ALES : Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

AP : Adayın ağırlıklı p      uanı

X : Ağırlıklı puanların ortalaması

S : Ağırlıklı puanların standart sapması

B : Ağırlıklı puanların en büyüğü