hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Almanya'dan PKK eleştirisi 

  Almanyadan PKK eleştirisi
  expand

  Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen Türkiye'nin PKK'ya yönelik operasyonunu eleştirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD'ye konuşan Alman Bakan, PKK'dan "Kürt organizasyonu" olarak bahsetti ve Türkiye'nin barış yolunu bırakmaması gerektiğini ifade etti. 

  Türkiye'nin IŞİD'e karşı operasyon yapmasını tartışma götürmeyen bir hak olarak değerlendiren von der Leyen, ancak Ankara'nın PKK'ya yönelik operasyonu ise haksız ve tartışmalı olarak yorumladı. 

  İran'dan Türkiye'ye operasyon mesajı

  Hava operasyonunda PKK'nın üst düzey yöneticisi öldürüldü

  Mesud Barzani'den PKK kamplarına operasyonla ilgili açıklama

  Yeşiller Eş Başkanı Cem Özdemir ise "Türkiye'nin sonunda IŞİD'in bir tehtid olduğunu anlamış olması önemli" dedi. Özdemir "Ancak Türkiye aynı zamanda Kürtlerle karşı karşıya gelirse, bu Işid savaşında başarıyı yakalayanlarla karşı karşıya gelmesi demek olur" ifadesini kullandı. 

  Daha önce de Sosyal Demokrat Parti SPD ve Yeşiller Partisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı IŞİD operasyonunun göstermelik olduğu, perde arkasında PKK hedeflerine operasyon olduğunu iddiasında bulunmuştu. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  SPD Dış Politika sözcüsü Niels Annen "Erdoğan'ın paralel olarak PKK hedeflerini vurmasının asıl önceliklerinin hala IŞİD ile mücadele olmadığını gösteridiğini" kaydetti. Annen "Erdoğan bu adımıyla politik çözümü yok ederek savaşın genişlemesi tehlikesini arttırmıştır" ifadesini kullandı. 

  Amerikan Hükümeti ise Almanya'nın aksine PKK'ya yönelik hava operasyonunu haklı buluyor. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Türkiye'nin terör saldırılarına karşı kendisini savunma hakkı olduğunun altı çizildi. 

  PKK Almanya'da da yasaklı terör örgütü listesinde yer alıyor. Kürtlerin IŞİD'le savaşı sonrası listeden çıkartılması yönündeki talepleri henüz olumlu yanıt almadı. Almanya Irak'ta IŞİD ile mücadele eden peşmergelere askeri anlamda en önemli yardımı yapan ülke konumunda.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow