Anız yakan yanacak

Anız yakan yanacak

Tarım alanlarında anız yakmanın maddi zararlara yol açtığını, toprakta da verim düşüklüğüne neden olduğu belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sırrı Yılmaz, anız yakma yerine anızın toprağa karıştırılması gerektiğini bildirdi.

Bazı üreticilerin anızları yaktığını ve bunun tarlaya zararlı olduğunu ifade eden Yılmaz, "Anız yakılması son derece tehlikeli ve zararlıdır. Her yıl ülkemizde yakılan anızın hava koşulları ve tedbirsizlik yüzünden büyük çapta bir yangına dönüşmesi sonucu hektarlarca orman yanmaktadır. Ayrıca, anız yakımı topraktaki organik maddeleri yok ettiği için toprağın verimini düşürür ve daha çok gübre kullanımına yol açar" dedi. Daha çok gübre kullanımının da su kaynaklarının kirlenmesine yol açtığını kaydeden Yılmaz, şunları söyledi:


"Anız yakımı ile çıplak kalan toprak, su ve rüzgar erozyonuna uğrar. Toprağın verimi organik üst tabakasını kaybetmek suretiyle düşer. Anız yakımı, atmosfere karbondioksit salarak küresel ısınmaya da katkıda bulunmaktadır. Yaban hayatı açısından da anız yakmanın ciddi etkileri vardır. Anız yakan geleceği de yakar, Türkiye'de bir çok tarım arazisi anız yangını nedeniyle zarar görüyor. Yine bir çok canlı yanarak yaşamını yitiriyor. Biz bunların önüne geçmek için çalışıyoruz ve çiftçilerimizi bir kez daha uyarıyoruz." 


Ekin biçilirken yere düşen taneciklerden evcil ve yabani hayvanların beslendiğine dikkati çeken Yılmaz, "Anız yakılırken bu tanecikler de yandıkları için, yaban hayatı bir besin kaynağını kaybetmiş ve belki de onu bekleyen kışı daha zor geçirmeye mahkum edilmiş olmaktadır. Eskiden biz de ekinden geri kalan sapları temizlemek için anız yakardık. Gerek tehlikesi gerekse verim düşüklüğüne neden olmasından dolayı artık yakma yerini sürmeyi tercih ediyoruz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS