Ankara bayram namazı saati (2019 Kurban Bayramı)

Ankara bayram namazı saati (2019 Kurban Bayramı)
Ankara: 06.33, 

Ankara bayram namazı saati 2019 Kurban Bayramı namazını eda edecek vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı her il için olduğu gibi Ankara bayram namazı saatini de tespit edip kamuoyuyla paylaştı. Peki, Ankara bayram namazı saat kaçta? Merak edilen detaylar haberimizde…

Ankara bayram namazı saati yani 2019 Kurban Bayramı Ankara bayram namazı saati Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edilip internet üzerinden vatandaşlarla paylaşıldı. Ankara il genelindeki cami ve mescitlerde bayram namazını eda edecek vatandaşlar “2019 Kurban Bayramı Ankara bayram namazı saat kaçta?” sorusunun cevabını araştırıyor. Sizler için merakla araştırılan bayram namazı saatlerini ve Ankara bayram namazı saatini haberimizde derledik. İşte detaylar…


Bilindiği üzere bayram namazı güneşin doğuş saatinden 45 dakika sonra kılınabiliyor. Cemaatle eda edilmesi gereken bayram namazı bireysel olarak kılınamıyor. Bu nedenle bayram namazı saati oldukça önemli. Saatin kaçırılması durumunda bayram namazının kılınamaması durumu da söz konusu... Ankara il genelinde cami ve mescitlerde namaz öncesi hazırlıklar tamamlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen saatin gelmesiyle birlikte hep birlikte omuz omuza saf tutularak bayram namazı eda edilecek.


ANKARA BAYRAM NAMAZI SAATİ İÇİN TIKLAYIN


TEŞRİK TEKBİRLERİNİN DİNİ HÜKMÜ NEDİR?


Hz. Peygamberin (s.a.s.), kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dâhil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 315; Dârekutnî, es-Sünen, III, 439, 440).


Buna göre Hanefîlerde tercih edilen görüşe göre arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 vakit, her farzın ardından teşrik tekbiri getirmek, kadın erkek her Müslümana vaciptir. Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz aynı günlerde kaza edilirken teşrik tekbirleri de getirilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri hâlinde ise tekbir getirilmez. Namaz kaza edilmedikçe tekbirler kaza edilmez (Serahsî, el-Mebsût, II, 43-44; İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 82). Şâfiî mezhebine göre ise teşrik tekbirleri sünnettir (Mâverdî, el-Hâvî, II, 500-501).

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS