Bekir Bozdağ'dan Can Dündar ve Erdem Gül açıklaması

Bekir Bozdağ'dan Can Dündar ve Erdem Gül açıklaması

Gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliyesiyle başlayan Anayasa Mahkemesi tartışması devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AYM kararı için "Saygı duymuyorum, o karara uymuyorum" açıklamasının ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da kararı eleştirdi. Bozdağ'ın "Kararın anayasa ve yasayı ihlal olduğu açıktır" dediği dakikalarda AYM Başkanı Zühtü Arslan da "AYM'nin verdiği kararlar herkesi ve her kurumu bağlar" diye konuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ "Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili Anayasa Mahkemesi kararının anayasa ve yasayı ihlal olduğu açıktır" dedi. Bozdağ Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararları eleştirmesinin demokratik bir hak olduğunu söyledi.


Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bozdağ, "CHP, Cumhurbaşkanı'nın AYM'nin verdiği kararla ilgili sözlerini geri alması halinde masaya döneceğini ifade etti. Ne diyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:


AYM Başkanı: ''AYM'nin verdiği kararlar herkesi bağlar''


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Can Dündar- Erdem Gül açıklaması


"Sayın Kılıçdaroğlu'nun AYM'yi veya kararlarını eleştirmesi nasıl bir demokratik haksa, Sayın Cumhurbaşkanı da AYM'nin verdiği kararları eleştirmesi o kadar doğrudur, o kadar demokratik haktır. Bundan Sayın Kılıçdaroğlu niye alınganlık gösteriyor, onu anlamak mümkün değil. Yargıyla, yargı görevi yapanlarla, yargı kararlarıyla ilgili Sayın Kılıçdaroğlu'nun söyledikleri kayıtlardadır. Her gün söylüyor. Sayın Cumhurbaşkanı, anayasa ve yasa ihlali olduğu açık olan bir karar hakkında anayasa ve Türkiye'nin taraf olduğu insan hakları sözleşmelerine göre hareket etmesi gereken mahkemenin anayasa ihlali yaptığına inandığını ve o nedenle böyle bir açıklama yaptığını zaten ifade etti. Yani, bunu herkes gibi Sayın Cumhurbaşkanı'nın söylemesi kadar doğal bir şey olamaz. Sayın Kılıçdaroğlu'nun böyle bir tepki göstermesini doğru bulmuyorum."


"Başkalarının uymakla zorunlu olduğu bir karar değil"


Bozdağ, "AYM'nin verdiği kararı, açık bir anayasa ihlali olarak mı görüyorsunuz?" sorusuna, konuyla ilgili bir açıklama yapacağını ifade etti. "Sayın Cumhurbaşkanı'nın 'uymuyorum' demesini nasıl okumak lazım?" sorusuna Bozdağ, "Bu karar Sayın Cumhurbaşkanımıza uygulanacak bir karar mı? Bu karar bireysel bir karar. Sadece başvuranları ilgilendiren bir karardır. Kamuoyunda başkalarının uymakla zorunlu olduğu bir karar değildir" karşılığını verdi.


Dokunulmazlık fezlekeleri


Bozdağ, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın DTK Kongresindeki özerklik ifadeleriyle ilgili dokunulmazlık fezlekesinin Bakanlığına gelip gelmediği sorusuna, Bakanlığa gelen fezlekeleri inceleme yapmadan doğrudan Başbakanlığa gönderdiklerini belirterek, Başbakanlığın ise bunları TBMM Başkanlığına ilettiğini, TBMM Başkanlığının ise Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk ettiğini anlattı.


Kendilerine gelen fezlekelerin beklemeden havalesinin yapıldığını belirten Bozdağ, "Sayın Demirtaş ile ilgili Parlamentoda epey bir fezleke var. Yeni gelen fezlekeler de aynı usulle Parlamentoya sevk edilecektir" dedi.


Bozdağ, "Özerklik açıklamalarıyla ilgili fezleke gönderildi mi?" sorusuna karşılık ise "Gelen fezlekeleri ben görmedim. Bizim Ceza İşlerine geliyor, oradan bize geliyor. Ama henüz benim önüne gelen bir şey yok. Geldiyse bile oradadır" ifadesini kullandı.Zühtü Arslan: "Karar herkesi ve her kurumu bağlar"


Bozdağ Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlarken Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan da "AYM'ye Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Konferansı"nda bir konuşma yaptı. Zühtü Arslan konuşmasına başlarken basın mensuplarına seslendi. ''Bu konferansın konusunun da zamanının da özel bir anlamı yok. Konu da zaman da manidar değil'' dedi. Tartışmaya yol açmak istemediğini belirten Arslan, AYM'nin kararlarının da eleştirilmesi gerektiğini belirtti fakat ''AYM'nin verdiği kararlar herkesi ve her kurumu bağlar. Bu bir Anayasa kuralıdır'' diye ekledi. 


AYM Başkanı: ''AYM'nin verdiği kararlar herkesi bağlar''


Arslan konuşmasına şöyle devam etti:


"Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de bireysel başvuru kararları üzerine bir takım değerlendirmeler yapılmakta, tartışmalar yaşanmakta. Bunlar üzerine de bir kaç şey söylemek istiyorum. Söyleyeceklerim tamamen ilkesel düzeyde hususlardır. Türkiye'de tartışılan hemen her siyasi mesele er ya da geç yargısal bir meseleye dönüşmekte, er ya da geç bireysel başvuru yoluyla AYM'nın önüne gelmektedir. Bu kararlardan bazıları oldukça yoğun tartışmalara neden olmaktadır. Hemen belirtmek gerekir ki yargıçlar kutsal varlıklar değillerdir. Bu nedenle mahkeme kararları eleştirebilir dahası eleştirilmelidir. Aksi takdirde hukuk gelişemez. Biz de bu nedenle her eleştiriye saygı duyuyoruz ancak eleştirinin ötesinde tamamen hayali diyaloglar üreterek mahkememizi talimatla karar veriyormuş gibi gösteren şahsıma ve üyelerimize yönelik tamamen yalan ve iftira niteliğindeki haber ver yorumları da reddediyorum. Verdiğimiz kararları bazıları beğeniyor bazıları beğenmiyor. Dahası bugün alkışlayanlar yarın lanetleyebiliyor. Hatta bazen aynı kişiler verilen kararlardan bir kısmını alkışlıyor ancak aradan bir gün geçmeden aynı hakimlerin verdiği kararlar içinde 'skandal' diyor. Kısacası Ankara'daki varlığımızı hatırlayanlar kararlara göre değişebiliyor. Verdiğimiz kararlara göre varlığımızı hatırlayanlar değişse de biz hep buradaydık. Burada olmaya devam edeceğiz"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS