hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CHP'den aday olmak için istifa eden öğretmene soruşturma

  CHPden aday olmak için istifa eden öğretmene soruşturma
  expand

  Muğla'nın Ortaca ilçesinde, CHP'den milletvekili aday adayı olacağını yarıyıl tatili öncesi okul yönetimine yazılı olarak bildiren tatilin ardından da istifa dilekçesini veren öğretmen Ömür Yolcu hakkında, basına izinsiz demeç verdiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Milletvekili aday adaylığını kamuoyu ve partililerle, kamu görevlisi olduğu değil, resmi izinli olduğu dönemde paylaştığını belirten Yolcu, soruşturmanın kanunen uygun olmadığını söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ortaca Yunus Emre Anadolu Lisesi Edebiyat öğretmeni Ömür Yolcu, geçen 20 Ocak'ta dilekçe verip, sömestir tatilinin ardından CHP'den milletvekili aday adayı olabilmek için görevinden istifa edeceğini bildirdi. Sömestir, tatilinde CHP'nin Muğla'daki ilçe teşkilatlarını gezen Yolcu, milletvekilli aday adaylığını duyurdu. Bunun üzerine Yolcu hakkında Ortaca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından izinsiz olarak basına demeç verdiği gerekçesiyle idari soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında 7 gün içinde ifadesinin istenmesinin şaşkınlığını yaşayan Yolcu, dün okulların açılmasıyla okul yönetimine dilekçesini verip, görevinden istifa etti.

  Milletvekili adaylığı için istifa yağmuru

  Hakkında soruşturma başlatılmasına anlam veremediğini belirten Yolcu, "Okullar tatil olmadan önce bir dilekçe vererek konumumu belirttim. 

  Öğrencilerin mağdur olmaması için buna göre program hazırlanmasını için gerekli bilgiyi verdim. Buna rağmen hakkımda soruşturma başlattılar. Cumhuriyet Halk Partisi'nden aday adayı olacağımı kamuoyu ve partililerle paylaştım. Basına açıklama yaptığım doğrudur. Zaten 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde milletvekili aday adayı olacağımı ilk dilekçemde de belirtmiştim. Yaptığım siyaseten ve Yüksek Seçim Kurulu'nun yasalarına uygun olarak yapılan prosedüre uygun bir iştir. Kamu çalışanlarının basına demeç vermesi yasak. Ancak, yaptığım açıklamada kamu çalışanı olduğum zaman değil. Okulların tatil olduğu, resmi izinli olduğum dönemde yapılmıştır. Bu nedenle hakkımdaki soruşturma kanunen uygun değildir" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Devlet Bahçeli: "Davutoğlu, senin aklın başında mı?"

  Anonymous IŞİD'i hack'ledi: "Size virüs gibi davranılacak"

  Hapishanelere özel "iç güvenlik paketi" de hazırlandı

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow