Cihan Haber Ajansı'na kayyum atandı

Cihan Haber Ajansı'na kayyum atandı

İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine, Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş'ye kayyum atanmasına karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, Feza Gazetecilik'e kayyum atanmasının ardından Zaman Gazetesi önünden yaşananlarla ilgili, gazete önünde yaşlı kişilerin ve özellikle tesettürlü bayanların şirket yönetimi tarafından toplanmalarının sağlandığını ve kapıların zincirlenerek kayyumların içeri girmesinin engellendiğini belirterek, "Mahalde toplanan kalabalığın dağılması için kolluk görevlilerince defaatle yapılan uyarıya uyulmaması üzerine, kalabalığın su sıkılarak ve orantılı bir güç kullanılmak suretiyle dağıtıldığı, bu esnada kaçan bazı şahısların düşme neticesinde hafif yaralanmalar olduğu, kolluk kuvvetlerinin orantısız bir güç kullanarak cebir uyguladıklarına dair bir delil mevcut değildir" ifadelerini kullandı.


Feza Gazetecilik'e kayyum atanmasının ardından Zaman Gazetesi önünde yaşananlarla ilgili yazılı açıklama yapan Başsavcı Salihoğlu, "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2014/39856 sayılı dosyası ile yapılan soruşturmada, Feza Gazetecilik A.Ş. bünyesinde bulunan Zaman gazetesinin yöneticilerinin FETÖ/PDY terör örgütü lideri Fetullah Gülen tarafından belirlendiği ve örgütlideri Fetullah Gülen'in emir ve talimatları ile hareket ettiği, daha önceki tarihlerde yürütülen bazı usulsüz soruşturmaların Zaman gazetesinde planlanarak başlatıldığı, gazetenin tirajının olduğunun daha fazla gösterilerek Basın İlan Kurumu'ndan haksız kazanç sağlandığı yönünde deliller bulunduğunu" bildirdi.


FETÖ/PDY terör örgütü soruşturması kapsamında kayyım atanan Bugün ve Millet gazetelerinin yasaya aykırı olarak isimlerinin başına "Özgür" ibaresi eklenerek, Özgür Bugün ve Özgür Millet adı ile Zaman Gazetesi matbaasında basıldığını aktaran Salihoğlu, Feza Gazetecilik A.Ş'nin FETÖ/PDY terör örgütü ile irtibatlı olduğu ve örgüt lideri Fetullah Gülen'in talimatlarını şifreli olarak yayınladığı yönünde deliller bulunması nedeniyle, İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararı ile Feza Gazetecilik AŞ'ye Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 133. maddesi uyarınca, yönetim yetkilerinin tümüyle kayyuma verilmek üzere, kayyum atanmasına karar verildiğini anımsattı.


Salihoğlu, kayyımların karar tebligatını alıp görevi devralmak üzere Feza Gazetecilik AŞ. binasına gittiklerinde, gazete önünde yaşlı kişilerin ve özellikle tesettürlü bayanların şirket yönetimi tarafından bina önünde toplanmalarının sağlandığı ve bina girişindeki kapıların zincirlenerek kayyumların içeri girmesinin engellendiğine işaret ederek, şunları kaydetti:


"Bu nedenle kolluk görevlileri tarafından, Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'ndaki yetkiler kullanılarak kayyımların görevlerini devralmalarının sağlandığı, yine ertesi gün aynı mahalde toplanan kalabalığın dağılması için kolluk görevlilerince defaatle yapılan uyarıya uyulmaması üzerine, kalabalığın su sıkılarak ve orantılı bir güç kullanılmak suretiyle dağıtıldığı, bu esnada kaçan bazı şahısların düşme neticesinde hafif yaralanmalar olduğu, kolluk kuvvetlerinin orantısız bir güç kullanarak cebir uyguladıklarına dair bir delilin ve yakınmanın bu aşamada mevcut olmadığı kamuoyuna saygıyla duyurulur."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS