Corona virüsü belirtileri neler? Koronavirüs belirtileri kaç günde ortaya çıkar?

Corona virüsü belirtileri neler? Koronavirüs belirtileri kaç günde ortaya çıkar?

Corona virüsü belirtileri neler? Koronavirüs belirtileri kaç günde ortaya çıkar?

Covid-19 corona virüsü belirtileri ile ilgili uzmanlar vaka sayısı arttıkça tespitlerini de artırıyor. Nadir sayıda görülen bazı belirtilerin farklı hastalarda tespit edilmesiyle birlikte koronavirüs belirtileri arasına yenileri eklenmeye devam ediyor. Peki, kuru öksürük ve ateş dışında corona virüsü belirtileri neler?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Corona virüsü belirtileri genellikle 2 ile 4 gün arasında ortaya çıksa da hastanın dayanıklılık yapısı ya da kuluçka süresi belirtilerin ortaya çıkışını geciktirebiliyor. Öte yandan hasta hiçbir belirti göstermese dahi toplamda 14 gün kuluçka süresi olduğu için başka sağlıklı bireyle bu virüsü bulaştırabiliyor.

Bu nedenle covid-19 şüphesi bulunan kişiler 14 günlük kuluçka süresi geçene kadar kendisini izole etmeli ve sağlık bireylerden uzak durmalı. Çünkü kendisinde hiçbir belirti vermeyen covid-19 diğer vakalarda ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle hem bireysel izolasyon hem de sosyal izolasyon büyük önem taşıyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ  

  • Kuru öksürük: Virüs alt ve üst solunum yollarını etkilediği için en sık görülen belirti.
  • Yüksek ateş: Virüsün yol açtığı tahribatlar ve vücuda verdiği zarar nedeniyle aynı şekilde kuru öksürük gibi en sık görülen bir diğer belirti yüksek ateş.
  • Boğaz ağrısı: Yüksek ateş ve kuru öksürüğe oranla daha az görülse de solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede ağrıya neden oluyor. Boğaz ağrısı da bu hastalığın belirtileri arasında gösterilebilir.
  • Nefes darlığı: Hastalığın ölümcül sonuçlar doğurmasındaki en büyük etkenlerden biri de oluşturduğu nefes darlığı. Özellikle solunum problemi olan hastalar, virüs nedeniyle artan nefes darlığına bağlı olarak yaşamlarını yitirebiliyor.
  • Yorgunluk: Virüsün vücutta oluşturduğu genel tablo nedeniyle hasta kendisini yorgun hissedebilir, kas ve eklem ağrıları yaşayabilir.
  • Baş ağrısı: Üst solunum yollarına etki eden virüsün nefes darlığı, boğaz ağrısı ve diğer belirtiler nedeniyle oluşturduğu etki dönem dönem baş ağrısıyla da baş gösterebiliyor.
  • Nezle ve ishal: Virüsün en az görülen belirtileri ise nezle ve ishal. Bu belirtiler çok az sayıda hastada ortaya çıkıyor.

SON DAKİKA CORONA VİRÜSÜ HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KORONAVİRÜSÜN YENİ BELİRTİSİ “PEMBE GÖZ”

Amerikan Oftalmoloji Akademisi, yapmış olduğu araştırmalar sonucunda koronavirüsün şimdiye kadar açıklanmayan bir belirtisinin daha keşfedildiğini duyurdu.

Akademi, pembe göz olarak tarif edilen konjoktivitin de semptomlar arasında dikkate alınması gerektiğini belirtti. Araştırmaya göre, ABD’de COVID-19 teşhisi konuşan her 30 hastadan 1’inde konjonktivit görüldüğü ifade edildi.

ABD’li doktorlar, Çin’deki birçok hastaneden toplanan sağlık verilerinin yer aldığı başka çalışmalara da dikkat çekerek, bu araştırmada 1099 koronavirüs hastasının 19’unda konjonktivit tespit edildiğini belirtti.

Konjoktivit, göz akını örten şeffaf dokunun ve göz kapaklarının içinin iltihaplanması olarak tarif ediliyor. Uzmanlar konjonktiviti olan kişilerin aynı zamanda ateş ve solunum zorluğu yaşamaları halinde, COVID-19 şüphesi nedeniyle sağlık kurumlarına başvurmaları konusunda uyardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı