Fevziye Cengiz tekrarlanan davada yine aynı cezayı aldı

Fevziye Cengiz tekrarlanan davada yine aynı cezayı aldı

Fevziye Cengiz İzmir'de 4 yıl önce gözaltına alınarak götürüldüğü karakolda polislerce darp edildi. Türkiye günlerce o görüntüleri tartıştı. Polisler işkenceden değil basit yaralamadan yargılandı ve 2 polis 1 yıl 3 ay yani 455 gün ceza aldı. Ancak mağdur Fevziye Cengiz de yargılandı, polislere hakaret suçlamasıyla... Mahkeme ona da 442 gün ceza verdi. Avukatının itirazı üzerine yeniden yargılandı, Cengiz'e yine aynı ceza verildi.

Fevziye Cengiz'in yaşadıkları Türkiye'de polisten zarar görüp de adalet arayışına girenlerin ve devlet ve yargı karşısında kadınların yaşadıklarının özeti gibi... İzmir'de 2011 yılının Temmuz ayında gözaltına alınarak götürüldüğü karakolda kendisini darp eden polislere hakaret ettiği iddiasıyla yeniden yargılanan Fevziye Cengiz'e 8 bin 840 TL para cezası verilerek, hükmün açıklanması geri bırakıldı. Mahkeme daha önce de aynı cezayı vermiş, dava itiraz üzerine yeniden görülmüştü. Fevziye Cengiz, aldığı para cezasından çok olan, 10 bin 800 TL tutarında vekalet ücreti ödeyecek.


Fevziye Cengiz'in beraat aldığı suçtan da cezalandırılması istendi


Gözaltına alınarak götürüldüğü Karabağlar Polis Merkezi'nde işkence gördüğünü belirten Fevziye Cengiz'in iddiaları üzerine açılan, 4 polis memuru ve kendisinin yargılandığı davanın son duruşması geçen yıl 13 Mayıs'ta yapıldı. İzmir 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasında Fevziye Cengiz, polise hakaretten 442 gün hapis cezası karşılığı 8 bin 840 TL adli para cezasına çarptırıldı. Para cezasının 24 eşit taksitte ödenmesine karar verilip, hükmün açıklanması geri bırakıldı.


'Türkiye'de işkence gören ceza alıyor'


Polislerden Beyit S. ve Hakan Y.'ye ise "basit yaralama"dan 1'er yıl 3'er ay hapis cezası verildi, bu cezalar ertelenmedi. Diğer iki polis memuru ise beraat etti. Mahkeme heyetindeki kadın üye hakim Aysun Mutlu, polislere, "işkence" suçundan ceza verilmesi gerektiğini belirterek karara şerh koydu.


Avukat karara itiraz etti


Fevziye Cengiz'in avukatı Hanife Yıldırım, müvekkiline "polise hakaret" suçundan 8 bin 840 TL para cezası verildiğini belirtip, beraat etmesi gerektiğini savunarak, bir üst mahkeme olan İzmir 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne karar için itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren mahkeme heyeti, Fevziye Cengiz hakkında "polise hakaret" suçundan verilen cezada, sanığa hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını isteyip istemediğinin sorulmadığı gerekçisiyle 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararı kaldırdı.


Mahkeme dayağı işkence saymadı,dayak yiyene hapis cezası verdi


Mahkeme işkencenin görüntülerini izleyecek


Kararın kaldırılmasının ardından İzmir 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan ikinci duruşmaya, tutuksuz yargılanan Fevziye Cengiz gelmezken, avukatları Hanife Yıldırım, Zeynep Sedef Özdoğan ile aynı davada sanık olan polis memurlarının avukatı Tolga Yurdakul katıldı.


Fevziye Cengiz'in dövülmesinde 2 polise hapis cezası


Karakolda kadına işkence davasında ret kararı


Cumhuriyet Savcısı Göksel Er, sanığın "Görevli memura hakaret" suçundan cezalandırılmasını talep etti. Sanık avukatı Zeynep Sedef Özdoğan, eski savunmalarını tekrar ettiğini belirtip, şunları söyledi:


"Davanın diğer suçları bakımından dava dosyası Yargıtay'dadır. Esasan bu dava bir işkence davasıdır. Bu davada polise fiil isnat eden bir kişinin başına daha büyük işler geldiği görülmüştür. Tanıklardan Turgay duruşma aşamasında, soruşturma aşamasındaki ifadesini değiştirmiştir. Bize göre ifadesini değiştirdiği için mükafaatını da almıştır. Turgay hakkında kayıt dışı eleman çalıştırmaktan dolayı idari yaptırım uygulanmamıştır. Biz böyle bir bilgi ve belgeye rastlamadık. Diğer tanık Sıdıka ve Asya da Turgay tarafından işletilen yerde çalışan kimselerdir. Bunlar da baskıya açık kimseler oldukları için gördükleri baskı karşısında duruşma aşamasında ifadelerini değiştirmek zorunda kalmıştır, biz bu kanaatteyiz. Sanığın yüklenen suçu işlediğine dair mahkumiyetine yeter, her türlü şüpheden uzak somut kanıt bulunamadığından, beraatine karar verilmesini istiyoruz."


Dayakçı polislere 'elinize sağlık' tayini!


Avukat Hanife Yıldırım da meslektaşının taleplerine katıldığını belirtip, "10 Mayıs 2013'te yapılan duruşmada tanık olarak dinlenen Ziver, karakola gidip 'Benlik bir şey varsa ifade verebilirim, poliste görüntüleri bana izlettirildi, ben de bu görüntüleri izledim' şeklinde beyanda bulunmuştur. Tanık Ziver'in bu tutumu adı geçen tanığın ve benzer konumda olan diğer tanıkların ne tür bir baskı altında olduklarının kanıtıdır. Tanık Ziver ve benzer durumdaki tanıklar soruşturma aşamasında polislerle iş birliği yapmak durumumnda kalmışlardır. Bize göre de müdafisi olduğumuz sanığın, yüklenen suçu işlediğine dair somut kanıt yoktur. Beraatine karar verilsin" diye konuştu.


Mahkeme Başkanı Hakim Cevdet Ekizoğlu, sanık Fevziye Cengiz'i polise hakaretten 442 gün hapis cezası karşılığı 8 bin 840 TL adli para cezasına çarptırdı. Hakim, para cezasının 24 eşit taksitte ödenmesine karar verip, hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Hakim Cevdet Ekizoğlu ayrıca Fevziye Cengiz'in, üç polis memuruna, kendilerini avukatla temsil ettiklerinden 3 bin 600'er TL'den toplam 10 bin 800 TL vekalet ücreti ödemesine de karar verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS