İmsakiye 2019 – Ramazan Ayı il il imsak ve iftar (oruç açma) saatleri

İmsakiye 2019 – Ramazan Ayı il il imsak ve iftar (oruç açma) saatleri

İmsakiye, Ramazan Ayı’nda sahur ve iftar hazırlıkları yaparken en çok başvurulan kaynaklar arasında yer alıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2019 Ramazan Ayı imsak ve iftar saatleri önceden belirlenip kamuoyu ile paylaşıldı. İşte, 2019 Ramazan imsakiyesi iftar ve sahur saatleri…

11 ayın sultanı Ramazan başladı. 3. günün orucu için eçtiğimiz gece sahura kalkıldı. Gün içerisinde iftar hazırlıkları başladı. Akşam saatleriyle birlikte fırınlardan pideler alınıp iftar sofraları kurulacak. Gözler ise iftar yani oruç açma saatlerinde… Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2019 iftar yani oruç açma saatleri kamuoyuyla paylaşıldı. İşte, il il iftar saatleri ve 2019 Ramazan imsakiyesi….

81 İLİN 2019 İFTAR SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN

DİYANET’TEN İMSAK VE İFTAR VAKTİ AÇIKLAMASI

Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri ve Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sacit Özdemir, imsak vakitlerinin belirlenirken izlenilen yöntemlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Sacit Özdemir, "İmsak saatlerinin belirlenmesinde fecr anını son derece duyarlı hassas cihazlarla tespit ettik. Saniye mertebesinde duyarlı sonuçlar elde ettik. Bir tereddüde meydan yok. Bu konuda iddiada bulunanlar hiçbir bilimsel veriye dayanmadan konuşmaktadır." dedi.

Ramazanda gündeme gelen imsak tartışmalarına ilişkin açılmalarda bulunan Prof. Dr. Özdemir, ufuk aydınlanma zamanlarının gözlemsel yolla tespiti konusunda Diyanet İşleri Başkanlığının yürüttüğü gözlemsel proje hakkında bilgi verdi.

Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri ile Diyanet İşleri Başkanlığı Vakit Hesaplama bölümündeki uzmanların ortak bir çalışma yaptığını aktaran Özdemir, bu çalışmada 50 aletsel gözlem, 56 denek gözlemi gerçekleştirdiklerini bildirdi. Aletsel gözlemlerin 28'ini yatsı zamanında 22'sini imsak vaktinde, denek gözlemlerin ise 35'inin yatsı vaktinde 21'inin ise imsak vaktinde gerçekleştiğini kaydeden Özdemir, tan ve fecr vakitlerinin ne zaman gerçekleştiğini veya son bulduğunu belirlemeye çalıştıklarını söyledi.

KADİR GECESİ 2019 NE ZAMAN?

Bin aydan daha hayırlı olan ve Kur’an-ı Kerim’in nazil olmaya başladığına inanılan Kadir Gecesi tüm İslam dünyasında büyük hürmetle karşılanıyor. Ramazan Ayı’nın 27. Gecesi olarak genel kabul gören Kadir Gecesi bu yıl yani 2019 yılında 31 Mayıs Cuma’yı 1 Haziran Cumartesi’ye bağlayacak gece idrak edilecek.

RAMAZAN BAYRAMI 2019 NE ZAMAN?

Ramazan Bayramı, Hicri takvimde Ramazan Ayı’nın hemen ardından başlayan Şevval Ayı’nın ilk üç günü İslam Dünyası’nda kutlanır. Bu yıl 4, 5 ve 6 Haziran tarihinde kutlanacak.

Ramazan Bayramı esasen Ramazan Ayı’nın bitimi ile Ramazan’ı takip eden Şevval Ayı’nın ilk üç gününde kutlanır. Bu yıl Ramazan Ayı 3 Haziran’da bitmektedir. Ramazan Bayramı ise 4 Haziran günü başlayacaktır.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkartıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanlar, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla 3 Haziran 2019 Pazartesi günü yarım gün ve 7 Haziran 2019 Cuma günü tam gün idari izinli sayılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS