İngiliz akademisyen Chris Stephenson hakkında iddianame hazırlandı

İngiliz akademisyen Chris Stephenson hakkında iddianame hazırlandı

İngiliz akademisyen Chris Stephenson hakkında iddianame hazırlandı

Barış bildirisine imza atan akademisyenlere destek için gittiği adliyede, Nevruz davetiyesi nedeniyle gözaltına alınıp sınır dışı edilen Chris Stephenson'a şimdi de "terör örgütü propagandası yaptığı" suçlamasıyla iddianame hazırlandı. Taksim'de dağıtılan davetiyeleri gizemli bir ilişki sonucu alınmış gibi anlatan savcı, "siyaset felsefesi ve ontoloji" tartışmalarına da girdiği iddianamesinde Stephenson'un 5 yıla kadar hapsini istedi. İngiliz akademisyene destek veren meslektaşları da suçlandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Chris Stephenson'a şimdi de "terör örgütü propagandası yaptığı" suçlamasıyla iddianame hazırlandı. Stephenson, kendisinin de imzacısı olduğu barış bildirisine imza attıkları için yargılanan meslektaşlarına destek için gittiği Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde, çantasında HDP'nin Nevruz kutlamaları davetiyesi bulunması nedeniyle gözaltına alınmıştı.

Chris Stephenson'la ilgili sınır dışı kararı yok

İngiltere'ye gitmiş yasak kalkınca dönmüştü

15 Mart'ta yaşanan ve dünya çapında büyük tepkilere neden olan bu olayda Stephenson'u "terör örgütü propagandası" ile suçlayan savcılık, İngiliz olan ancak 20 yıldır İstanbul'da yaşayan Stephenson'un sınır dışı edilmesini talep ederek, serbest bırakmıştı. Ancak polis İngiliz akademisyeni serbest bırakmamış ve Kumkapı'daki İl Göç İdaresinin Geri Gönderme Merkezi'ne götürmüştü. Bu yaşananlar üzerine Stephenson da ailesiyle birlikte İngiltere'ye döndü. Ancak daha sonra hakkındaki ülkeye giriş yasağı kaldırılan Stephenson, 22 Mart'ta İstanbul'a ve ders verdiği üniversiteye döndü.

Chris Stephenson kendi dersine bağlandı: “Mücadeleye devam”

Dünyadan tepkiler yükselmişti

Bir yandan devlete eleştiriler yöneltilen barış bildirisine imza attıkları için devletin en üst düzey yetkililerinin hakarete varan tepkilerine maruz kalan akademisyenlere yönelik başlatılan yargılama furyası ve öte yandan Stephenson'un yaşadıklarına yönelik dünya başkentlerinden tepkiler yükselirken, İngiliz akademisyen hakkında iddianame hazırlandı.

İngiliz akademisyen sınır dışı edildi

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Davetiyelere örgüt broşürü deniliyor

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede Chris Stephenson'un 1 yıldan 5 yıla kadar hapsi isteniyor. Hazırlanan iddianamede "terör örgütü propagandası yapmak" ile suçlanan Stephenson'un bu suçu işlemesinin delili olarak da çantasında bulunan Nevruz davetiyeleri gösteriliyor. Stephenson'un daha önce HDP'nin davetiyesi olduğunu açıkladığı Nevruz çağrısı, iddianamede "örgüt broşürü"ymüş gibi sunuldu. Stephenson'un bu davetiyeleri, Taksim'de dağıtıldığı sırada alması ise, "Beyoğlu'nda tanımadığı bir şahsın kendisine verdiği" şeklinde gizli ve gizemli bir ilişkiymiş süsü verilerek ifade edildi.

Independent: "İngiliz akademisyene muamele AB liderleri için yüz kızartıcı"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Terör örgütüne destek" suçlaması

10 adet davetiyede yer alan önceki Nevruz kutlamalarına ilişkin görseller ise, PKK propagandası olarak anlatıldı. İddianamede, "Ele geçen PKK/KCK terör örgütünü simgeleyen kırmızı, sarı, yeşil flama görüntülerinin bulunduğu broşürlerin, yüzleri poşu ile maskelenmiş PKK/KCK terör örgütü üyeleri tarafından yapılmış, sokakta ateş yakma, barikat kurma gibi eylemleri resmederek yapılan hukuksuz eylemleri meşrulaştırarak terör örgütüne destek vermek amaçlı olduğu değerlendirilmiştir" ifadesi kullanıldı.

İngiliz akademisyen destek için geldiği adliyede gözaltına alındı

İddianamede öz yönetim tartışması

Davetiyelerde yer alan "öz yönetim" ibarelerinin PKK tarafından savunulduğu anlatılan iddianamede Stephenson'a yönelik suçlamanın mantığı şöyle kuruldu: "Sözde öz yönetim meşru talebinin, örgütün bölgesel özerklik, bağımsızlık gibi gizli amaçlarını meşrulaştırmak, kabul edilebilir hale getirmek, neticeten örgüt propagandası için kullanıldığı, söz konusu broşürde bu amaçla bu ibarenin yer aldığı anlaşılmaktadır."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

''Barış için Akademisyenler'' üyesi 4 akademisyen hakkında tahliye kararı

Savcıdan "siyaset felsefesi ve ontoloji" değerlendirmeleri

Öz yönetimin PKK'nın kullandığı bir kavram olduğunu anlattıktan sonra PKK'nın da silahlı bir terör örgütü olduğunu ifade eden Savcı, iddianamesinde siyaset felsefesi ve ontoloji tartışmalarına bile girişti. Savcı iddianamede, şunları yazdı:

"Sadece Türkiye Cumhuriyeti devleti değil egemen hiçbir devlet, gerekli anayasal ve yasal değişiklikleri yapmadan, silahlı güçlerin yasalara aykırı olarak, sınırları içinde şiddete başvurarak farklı bir egemenlik kurmalarına izin veremez. Buna izin veren devlet meşruiyetini ve egemenliğini kaybeder. Bu yöntemin gündeme getirilmesi dahi devletin varlık felsefesi açısından sakıncalıdır."

ABD: 'Akademisyenler duruşmasını yakından izleyeceğiz'

Avrupa yerellik şartını da tartıştı ve yol gösterdi

İddianamesinde Avrupa Yerel Yönetimler özerklik şartını anlatan, bunun uygulanabilirliği için de iddianamesinde yol gösteren savcı, "Uygulanabilmesi için anayasal değişikliğe ihtiyaç vardır” dedi.

PKK yöneticilerinden alıntılar

PKK yöneticileri Murat Karayılan ve Duran Kalkan'dan alıntılar yapan savcı uzun anlatılarının sonunda sözü suçlamada bulunduğu Chris Stephenson'a getirerek, İngiliz akademisyeni "terör örgütü propagandası" yapmakla suçladı. Üstelik savcı, Stephenson'u Nevruz davetiyelerine davetiye diyerek, "terör örgütünün gizli amaçlarına masumane ve meşru bir talepmiş" görüntüsü vermekle suçladı. Savcı, iddianamesinde bununla da kalmadı, Stephenson'a destek veren meslektaşlarını da "terör örgütü propagandasının alacağı tepkiyi engellemek için uğraşmakla" suçladı.

Baskın Oran, akademisyenlerle ilgili sözleri nedeniyle Erdoğan'a dava aç

Stephenson'ı ve onunla dayanışan meslektaşlarını suçladı

İddianamede Stephenson hakkında yer alan suçlamalar şu şekilde:

"Şüphelinin üzerinde ele geçmiş üzerinde PKK/KCK terör örgütünce yapılmış hukuksuz eylemlerin görüntülerini ve terör örgütünün gizli amaçlarını perdelemek için kullandığı masumane ve meşru bir talep görüntüsü verilen, öz yönetim kavramını birlikte barındıran broşürün terör örgütünün propagandasını yaptığı, bu broşüre davetiye süsü verilmesinin amaçlanan hedefi meşru kılmadığı, dolayısıyla şüphelinin bu nitelikteki broşürü terör örgütünün propagandasını yapmak için bulundurduğu, ayrıca şüphelinin eylemi ile ilgili soruşturma devam ederken idari taktir yetkisi doğrultusunda sınır dışı edildikten sonra akademik çalışma yapmasına izin verilen üniversiteye internet programları üzerinden ulaştığı, şüphelinin amaçladığı ve yapmış olduğu terör örgütü propagandasının alacağı tepkiyi engellemek için mücadele ve dayanışma söylemleri ile gizlemeye çalıştığı, terör örgütü propagandası yapmaya yoğun ve hedefçi bir kasıtla devam ettiği, bu şekilde şüphelinin üzerine atılı suçu işlediği anlaşılmıştır."

1 yıldan 5 yıla kadar hapis

Stephehson'a 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesi talep edilen iddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Bu mahkeme aynı zamanda Stephehson'ın destek vermek için adliyeye gittiği 4 akademisyenin yargılandığı ve geçtiğimiz günlerde tahliye edildiği mahkeme.