Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a ilginç tazminat yanıtı

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a ilginç tazminat yanıtı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 100 bin liralık tazminat davası açmasıyla ilgili olarak '100 bin lira onu tatmin eder mi bilmiyorum. Keşke 30 milyon Euro'luk dava açsaydı' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Seçim güvenliği ile ilgili endişelerin olduğuna yönelik soruya Kılıçdaroğlu, “Seçim güvenliğinin Türkiye’de tartışılıyor olması YSK görevini yapmıyorsa seçim güvenliğinden vatandaşlar doğal olarak endişe duyarlar. Bu seçimin en başarısız kurumu YSK’dır. YSK siyasal partinin yan kuruluşu gibi çalışıyor. Dolayısıyla oy kullanacak vatandaş endişe içinde oylarımız çalınır mı diye? Yurttaşlarım, sandığa gidiniz hiçbir endişe taşımayınız. CHP bütün kadrolarıyla sanık konusunda gerekli güvenliği almış durumdadır. 4 bini aşkın gönüllü arkadaşımız bu konuda görev almıştır, STKL’lar görev almışlardır. Sandığa gideceğiz ve demokrasinin gereği olarak oylarımızı kullanacağız. .Kullanacağız ki hukuk devletini yeniden inşa edelim. Kullancağız ki bir dahaki seçimlerde seçim güvenliği var mı yok mu tartışmalarını Türkiye’nin güvenliğinden çıkaracağız” diye yanıt verdi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Haziran seçimlerini Kurtuluş Savaşı olarak ilan etmesini de değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Sayın Erdoğan’ın tarafsızlığı konusunda endişelerimi defalarca ifade etti. Endişe olması ötesinde iktidar partisinin bir sözcüsü gibi çalışır. Kurutuluş Savaşı benzetmesi yapması doğru bulmuyorum. Çünkü Kurtuluş savaşı’nın en olduğunu da bilmiyordur. Kuvayi Milliye’nin en olduğunu da bilmiyordur. İktidarda kalmak için olağanüstü çalışma içinde. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını kullanarak nasıl bunları yapıyor bu zat. Bu zata sormak isterim, namus ve şeref kavramı nedir senin için. Tarafsızlığının üzerine yemin ettin, tarafsız olacağım dedin, 550 milletvekilinin önünde yemin ettin. Acaba yemin ettikten sonra tarafsızlığını unutarak meydanlara çıkıp iktidar partisine oy istemek ne zamandan beri cumhurbaşkanının görevi oldu. Kendisini cumhurbaşkanı olarak ben kabul etmiyorum. İktidar partisinin eş başkanı gibi çalışıyor. Kurutluş Savaşı’ndan söz ediyor. O Kurtuluş savaşı’nı yapan insanlar bize tarafsız bir cumhurbşakanı armağan ettiler, siyasetle uğraşmayan bir cumhurbaşkanı armağan ettiler, 77 milyonu kucaklayacak bir cumhurbaşkanı armağan ettiler. Siz bunların tamamını tuzla buz ettiniz. Seçim meydanlarında çıktınız kendi korkunuzun tuttsağı olarak iktidar partisine açık ve ne t destek verdiniz. Siz cumhurbaşkanı değilsiniz.Siz cumhurun başkanı değilsiniz. Siz sadece ve sadece kendi iktidarınızın başkanısınız” dedi.


“YSK iktidarın arka bahçesi”


Seçimlerden sonra olası bir erken seçimin yapılabileceğine dair söylentileri de değerlendiren Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Erdoğanın muhalefet yönelik eleştirileri biliyoruz. Cumhurun başkanı değil iktidar partisinin başkanı en büyük zararı da kendi partisine veriyor. En büyük zararı demokrasiye veriyor. Burada Erdoğan’dan daha çok YSK üyelerini konuşmamız lazım. YSK üyeleri de yemin ederek görevlerine başladı. Tarafsız davranacaklardı, seçim tarafsız ortamda olacaktı. Hiçbir şeye uyulmadı. YSK açıkça iktidar partisinin arka bahçesi gibi görev yapıyor. Kusura bakmasınlar kendilerini yargıç olarak tanımlamasınlar. Çocuklarına da biz YSK’da görev yaptık ,tarafsız görev yaptık demesinler. Açıkça şunu söylesinler ‘biz iktidarın seçim kurulu üyeleriyiz. Onlar için çalıştık. Türkiye’de hukuk güvenliği tartışılabilir zaten yoktu. Hukuku da biz yok ettik’ desinler kendi çocuklarına” dedi.


Erdoğan’ın kendisine açtığı tazminat davasını da gazetecilerin sorusu üzerine değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Erdoğan tazminat davası açmış 100 bin liralık. 100 bin lira onu tatmin eder mi bilmiyorum. Keşke 30 bin avroluk dava açsaydı oğluna paralarını sıfırlarken biraz daha katkısı olurdu. Ama avucunu yalar” ifadelerini kullandı.


 


“Oyunu Ankara’da kullanacak”


Seçim mesajını da İzmir’den veren Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin zenginleştiğinden söz ediliyor, büyüdüğünden söz ediliyor. Doğrudur Türkiye büyük ve zengin bir ülkedir. 7 Haziran’da sandığa giderken vatandaşlarıma şunu söylerim. Kendinize sorun, zenginlik sizin mutfağınıza niye hiç uğramadı? Dün bir belediye 50 lira dağıtacak diye binlerce yoksul aile belediye önünde toplandı. 21.yüzyılda böyle bir tabloya izin verecek miyiz? Bu tablo iktidar partisinin tablosudur. Bu tablo utanılacak bir tablodur. Yurttaşlarıma çağrıda bulunuyorum, bu tür tabloları Türkiye gündeminden çıkarmak için sandığa gidin, vicdanınızın sesini dinleyin ve oyunuzu kullanın” diye konuştu. Kılıçdaroğlu oyunu Ankara’da kullanacağı bilgisini de verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS