Meteor düşmesi nedir? Açıklama var: Türkiye’ye meteor düştü mü?

Meteor düşmesi nedir? Açıklama var: Türkiye’ye meteor düştü mü?

Türkiye’ye meteor düştü! Geçtiğimiz akşam doğudaki birçok ilde vatandaşlardan gelen ihbar üzerine AFAD ve UMKE ekipleri bu iddiayı araştırmaya başladı. Peki, meteor düşmesi nedir? “Türkiye’de Erzurum, Erzincan, Tunceli, Sivas, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Ordu ve Trabzon’a meteor düştü!” iddiası doğru mu? Merak edilen iddiayla ilgili açıklama geldi.

Meteor düşmesi nedir? Geçtiğimiz akşam peş peşe yapılan “Türkiye’ye meteor düştü!” iddiaları üzerine bugün en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Peki, dün Erzurum, Erzincan, Tunceli, Sivas, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Ordu ve Trabzon’a meteor düştü mü? Merak edilen detayları sizler için haberimizde derledik. İş, Meteor düşmesi nedir? sorusunun cevabı ve “Türkiye’ye meteor düştü!” iddiası ile ilgili gelişmeler…

TÜRKİYE’YE METEOR MU DÜŞTÜ?

Dün gece AFAD, UMKE ve Jandarma ekiplerine çok sayıda ihbar geldi. Gelen ihbara göre gökyüzünde bir ışık görüldü. Birçok ilde görülen ışık sonrası AFAD, UMKE ve Jandarma ekiplerine “Göktaşı düştü!” ihbarı geldi. Erzurum, Erzincan, Tunceli, Sivas, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Ordu ve Trabzon’dan gelen meteor düştü ihbarı üzerine AFAD, UMKE ve Jandarma tarafından araştırma başlatıldı. 

Türkiye Meteor Takip Sistemleri Projesi Yürütücüsü de olan Doç. Dr. Ünsalan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konuyu yakından takip ettiklerini ve görgü tanıklarıyla da görüşerek değerlendirme yaptıklarını belirtti.

"Korkacak bir şey yok, oldu bitti." diyen Ozan Ünsalan, şunları kaydetti:

"Tipik bir meteor olayı. Erzurum'a yakın bir yerden bahsediyoruz. Bir tepede büyük bir parlama görüyorlar. Erzurum'dan Artvin'e doğru gittiği görülüyor, Artvin tarafından da yüksek ihtimalle Soçi tarafına ya da Gürcistan tarafına doğru düşüyor. İlk belirlemelerimize göre denize de düşmüş olabilir diye düşünüyoruz. Arkasından da 2-3 dakika içinde de patlama sesi geliyor o da tipiktir. Hatta görgü tanıklarına sordum 'ufak bir yer sarsıntısı oldu mu' diye çünkü bu yer sarsıntısı da normaldir beklenen bir şey ama meteorun şiddetine büyüklüğüne göre ve yapısına göre de değişiyor. Küçük bir depremi tetikleyebiliyor. Olay bu şekilde gelişiyor."

Ünsalan, NASA ile temas halinde olduklarını, ellerindeki video görüntülerini değerlendirdiklerini ifade etti.

METEOR DÜŞMESİ NEDİR?

Meteor düşmesi olduğu iddia edilen görüntüler ardından "meteor" ve "meteor düşmesi" terimleri tekrar gündeme geldi. Göktaşları bazen Dünya’nın atmosferine girer. Atmosfere giren göktaşlarına meteor denir. Genellikle kum tanesiyle çakıl taşı arasındaki büyüklüklerde olan meteorlar atmosferde yanar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS