MHP'den Kılıçdaroğlu için ağır sözler

MHP'den Kılıçdaroğlu için ağır sözler

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "HDP ile aynı çuvala girmeyi göze alabilen CHP'ye, AKP ile koalisyona gitmeyi salık veririz. Asıl sorun koalisyon seçenekleri veya seçeneksizliği değil, siyasi partilerinilkesizliğidir" ifadesini kullandı.

Semih Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye medya üzerinden yaptığı teklifi "yakışıksız" olarak değerlendirerek, bu durum parti tarafından tepkiyle karşılanınca, Kılıçdaroğlu'nun yazılı bir açıklama yaparak durumu tevile
kalkıştığını ifade etti.

Yalçın, "yüzde 60'lık blok"un gerçekten caiz bir tabir olabilmesi için, ortaya çıktığı var sayılan blokta yer aldığı düşünülen siyasi partilerin fikir ve ilkelerinde, beyannamelerinde, halka verdiği sözlerde, en azından asgari müştereklerin olmasının icap edeceğini aktardı.

Türkiye'de hukuk ve demokrasiyi tahrip eden mihrakların başında PKK ve onun siyasi kanadının geldiğini ifade eden Yalçın, "PKK, KCK mahkemelerini hukuk tahribata uğradığı için değil, bilakis baskı ve tasallut altında tuttuğu kitleleri Türkiye Cumhuriyeti devletinin yasalarına uymamaya zorlamak ve onları illegal yollara sevk edip devlet içinde devlet olabilmek için kurmuştur. Üstelik PKK buna, AKP iktidarı yargıyı tekeline almadan ve yasalarla oynayıp dejenere etmeden önce başlamıştır" değerlendirmesinde bulundu.

"Silahların gölgesinde demokrasi işletilemez ve hukukun üstünlüğü sağlanamaz" ifadesini kullanan Yalçın, şöyle devam etti: "Madem HDP seçime girmiş ve milyonların oyunu almıştır, eksikleriyle de olsa, öncelikle 'Cumhuriyetin 13 yıllık reklam arası'ndan önceki yasalarına tabi olacağını ilan etmelidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin otoritesini tanımalıdır. Ancak o zaman Türkiye partisi olarak kabul edilmesi mümkün
olabilecektir. Demokratik hakların tanınması ve hukukun üstünlüğünün sağlanmasındaki eksikliklerin giderilmesi, demokrasiye bütün kurum ve kurallarıyla işlerlik kazandırılması için gereken adımların atılması ancak o sayede mümkün olabilecektir.

Yüzde 13'ün üzerinde oy alıp 80 milletvekili çıkarmak, hiçbir partiye devletimizin yasalarını tanımama ve devlete kafa tutma hakkı vermez. Hal böyleyken Sayın Kılıçdaroğlu, MHP'ye HDP destekli bir ortak hükümet kurma teklifini dillendirirken böyle yasa tanımaz silahlı bir oluşumla hukuk sisteminin taşlarını nasıl yerli yerine oturtacağını, başta 17-25 Aralık yolsuzlukları olmak üzere bütün hukuksuzlukların üzerine nasıl gidebileceğini kamuoyuna açıklamamıştır. Oysa illegal bir silahlı örgütün siyasi kanadıyla hukukun üstünlüğünü geçerli kılacağını ve demokrasiye işlerlik kazandıracağını sanmak, suçluları hapishanede gardiyan; mahkemede hakim, savcı ve avukat yapmaktan farksızdır."

PKK'nın hedefinin, Türkiye topraklarında önce özerk sonra da bağımsız bir devlet kurmak olduğunu savunan Yalçın, HDP sözcülerinin dillerinin altında sakladıkları, demokratikleşme kabuğuna sarılı, midede hazmedilemeyeceği için bağırsakta çözülmesi hedeflenen enterik kaplı baklanın da bu olduğunu öne sürdü.
"Siyasi sözcülerinin tutumundan da anlaşılmaktadır ki PKK'nın silahı bırakmaya niyeti yoktur" değerlendirmesinde bulunan Yalçın, PKK'nın bugüne kadarki kazanımlarını silahla, kanla, zulümle elde ettiğini, Meclis'teki uzantılarının da sadece tellal görevi gördüğünü ileri sürdü.

"AKP ile farkı nerededir?"

CHP'nin tarihi sorumluluğunu yerine getiremediğini savunan Yalçın, cumhuriyetin değerlerine sahip çıkması gerekirken, "sözde çözüm sürecinin mimarı ve uygulayıcısı" olmak istediğini, hatta zaman zaman AK Parti ile bu konuda yarışa bile girdiğini ifade etti.

"Bugünkü CHP'nin, anayasa teminatı altındaki üniter yapıyı ve milli bütünlüğü delik deşik edip toplumun bünyesinde onarılması zor yaralar açtığı için yıllardır eleştirdiğimiz AKP ile farkı nerededir?" sorusunu yönelten Yalçın, şunları kaydetti: "Bu hakikatler karşısında, Sayın Kılıçdaroğlu'nun, MHP'nin AKP'siz bir
seçeneği hayal dahi edemez durumda olduğu ve bir sonraki seçimi hesapladığı yolundaki iddiası havada kalmaktadır. MHP'yi millete havale etmeye kalkan

zihniyete de hatırlatmamız, 'MHP'yi millete havale edemezsiniz çünkü partimiz zaten milletin sinesindedir.' Bu nedenle MHP milletsiz ve devletsiz bir koalisyon seçeneğini asla düşünemez. O halde HDP ile aynı çuvala girmeyi göze alabilen CHP'ye, AKP ile koalisyona gitmeyi salık veririz. Asıl sorun koalisyon seçenekleri veya seçeneksizliği değil, siyasi partilerin ilkesizliğidir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS