Muharrem Ayı ne zaman bitiyor? 2019 Muharrem Ayı son tarihi

Muharrem Ayı ne zaman bitiyor? 2019 Muharrem Ayı son tarihi

Aşure günü geride kaldı. Ancak Muharrem Ayı’nın sonuna kadar aşureler pişirilip komşularla paylaşılacak. Henüz aşurelerini pişirmemiş ve dağıtmamış olanlar Muharrem Ayı’nın bitiş tarihini araştırıyor. Ayrıca, oruç tutmanın oldukça önemsendiği bu ayı kaçırmak istemeyenlerde Muharrem Ayı’nın bitiş tarihini araştırıyor. Peki, 2019 Muharrem Ayı ne zaman bitecek? İşte detaylar…

Muharrem Ayı’nın ilk on günlük dilimi geride kaldı. Oruçların tutulup aşurelerin kaynatıldığı ve İslam inancı açısından oldukça kutsal sayısal Muharrem Ayı, aynı zamanda Hicri Takviminde ilk ayı… Peki, Muharrem Ayı ne zaman bitecek? İşte, merak edilen tarih…


Muharrem Ayı başlangıcı her yıl bir önceki başlangıç tarihinden 10, 11 gün daha erken başlar. Bunun nedeni ise Hicri takvim ve Miladi takvim arasındaki 10, 11 günlük farktır. Geçtiğimiz yıl yani 2018 yılında Muharrem Ayı 11 Eylül’de başladı. Bu yıl yani 2019 yılında ise Muharrem Ayı 31 Ağustos günü başladı. Aşure Günü ise 9 Eylül Pazartesi gününe denk geldi.


Muharrem Hicri takvimin ilk ayıdır. Aynı zamanda da İslam inancına göre büyük hürmet gösterilen ve savaşmanın kesinlikle yasak olduğu 4 haram aydan biridir. Sevgili peygamberimiz tarafından defalarca övgülere mazhar olmuş olan Muharrem Ayı İslam dünyasında genellikle oruç ibadetiyle geçirilmektedir.


Öte yandan bu ay içerisinde yer alan Aşure Günü de büyük öneme sahiptir. İslam inancına göre birçok mucizevi olayın yaşandığı Aşure Günü Muharrem Ayı’nın 10. günüdür… Birçok mucizevi olayla birlikte yine Aşure Gününde Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin, 72 yakını ile birlikte Irak Kerbela'da şehit edilmiştir. Hicri 61 yılının Aşure Gününde (10 Ekim 680) yaşanan bu acı olay ise İslam dünyasında her yıl Aşure Günü hüzünle anılmaktadır.


Muharrem Ayı bu yıl 29 Eylül Pazar Günü sona erecektir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS