Nokta Dergisi'nin iki yöneticisi tutuklandı

Nokta Dergisi'nin iki yöneticisi tutuklandı

Nokta Dergisi’nin gözaltına alınan Genel yayın yönetmeni Cevheri Güven ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven’in savcılık ifadesinde, derginin kapağını koalisyon olacağı öngörüsüyle seçimden önce hazırladıklarını söylediği öğrenildi. Çapan ve Güven'in tutuklandıkları açıklandı.

Kapağında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının bulunduğu ve "2 Kasım Pazartesi: Türkiye İç Savaşının Başlangıcı" ifadesinin yer aldığı Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan, savcılıktaki sorgularının ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 


Nokta Dergisi için 'toplatma kararı'


Nokta'nın internet sitesine erişim engellendi


"Toros’lu savunma"


Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven’in savcılık ifadesinde, "Derginin basımını Cuma günü yapmaktayız. Seçimden önce Türkiye’de koalisyonlu bir dönem olacağı herkes tarafından tahmin ediliyordu. Birçok kişi de koalisyonlu bir durum söz konusu olursa sıkıntıların artacağını söylüyordu. Hatta Başbakan Ahmet Davutoğlu, ’Seçimde koalisyonlu dönem olursa beyaz toroslar sahneye çıkar’ şeklinde sözler söylemişti. Benzeri birçok yazar ile uluslararası basında da tek başına iktidarın mümkün olmayacağı ve Türkiye’de kaos çıkacağı şeklinde yazılar yazılmaktaydı. Biz de bu tahminler doğrultusunda Nokta Dergisi'nin 24. sayısını hazırladık ve Cuma günü saat 18.00’dan sonra matbaaya gönderdik" dedi.


Öğrenildiğine göre Güven, derginin kapağında yer alan Cumhurbaşkanı’nın fotoğrafı için ise "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan siyasi otorite anlamında en önde gelen kişidir. Genel siyaseti belirleyen liderdir. Bu nedenle derginin kapağında ona ait fotoğrafı paylaştık" ifadesinde bulundu.


Cevheri Güven’in dergi kapağına, "Türkiye iç savaşının başlangıcı" yazısını koymalarının nedeniyle ilgili de, "Koalisyon döneminin olacağını ve bu dönemde de kaotik bir ortam doğabileceğini düşündüğümüzdendi" şeklinde açıklama yaptığı belirtiliyor.


Suçlamalar


Güven ve Çapan hakkında dergi kapağında yer alan ifadelerden dolayı, Türk Ceza Kanunu’nun 214/1-2. maddelerinde düzenlenen "Suç işlemeye alenen tahrik" ve " Halkın bir kısmını diğer bir kısmına karşı silahlandırarak, birbirini öldürmeye tahrik" suçlamasıyla soruşturma başlatılmış, 2 isim gözaltına alınmıştı. Güven ve Çapan sorgunun ardından, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Soruşturma kapsamında İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği savcının talebi üzerine dergi hakkında toplatma kararı da vermişti.


Çapan ve Güven tutuklandı


Nokta dergisinin bu haftaki sayısının kapağındaki ifadelerin "suç işlemeye alenen tahrik" oluşturduğu gerekçesiyle gözaltınaalınan derginin yöneticisi Cevheri Güven ve sorumlu yazı işleri müdürü Murat Çapan tutuklandı.


Emniyetteki işlemlerinin ardından sabah Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edilen Güven ve Çapan, soruşturmayı yürüten savcılığa ifade verdi. Güven ve Çapan, tutuklanmaları istemiyle gönderildikleri İstanbul 8.Sulh Ceza Hakimliği'nce, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyan" suçundan tutuklandı.


Hakimlik kararında, derginin kapağında "Türkiye iç savaşının başlangıcı" başlığının kullanıldığı, dergi içinde "92. yılında bir ülke çatırdarken, çatışmalı dönem" başlığı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın askeri kıyafetle, elinde pimi çekilmiş el bombası ve başında miğfer olan bir resmi basılarak, Türkiye'de 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri arasında yaşanan olayların kaos ve savaş ortamı olarak gösterildiği belirtildi.


Dergide, bunun sorumlusunun başta Cumhurbaşkanı olmak üzere devletyetkilileri olduğunun iddia edildiği anlatılan kararda, silahlı terör örgütlerinin eylemlerinin isyan olarak değerlendirildiği, bu isyanların sorumlusunun da yine bu yetkililer olduğunun öne sürüldüğü kaydedildi. Kararda ayrıca, yazı içeriğinde siyah spotla "Hayati idame seti" başlığı altında "çatışma ortamında ısı yalıtımlı battaniye, yiyecek yığınağı, su temizleme tabletleri, parakort ip, sapan, tel testere, bıçak ve ateş yakmak için bulundurulması gereken malzemeler"in gösterildiği belirtilerek, adeta ülkede fiili savaş çıktığı algısının oluşturulduğu, bu hususlarla birlikte değerlendirildiğinde, somut eylem çağrısının mevcut olduğu ve içeriğin basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği ifade edildi.


Hakimlik kararında, Basın Kanunu'na göre her iki şüphelinin de sorumlu olduğu vurgulanarak, şüphelilerin savunmaları ve dergi içeriğine göre kuvvetli suç şüphesini gösteren delillerin mevcut olduğu, istenen ceza miktarı,şüphelilerin eyleminin kamu düzeninin bozulmasına yönelik olması sebebiyle her iki şüpheli hakkında tutuklama tedbirinin orantılı olacağı belirtildi.


Nokta dergisinin bu haftaki sayısının, kapağındaki ifadelerin "suç işlemeye alenen tahrik" oluşturduğu gerekçesiyle toplatılmasına karar verilmiş, derginin yöneticisi Cevheri Güven ve sorumlu yazı işleri müdürü Murat Çapan dün gözaltına alınmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS