Patrik'ten Çanakkale'deki Rum şehitlere ilk dua

Patrik'ten Çanakkale'deki Rum şehitlere ilk dua

İstanbul Rum Patrikhanesi, 100 yıl önce Çanakkale Savaşı'na katılmış Rum Ortodoks cemaatini ilk kez Conkbayırı'nda andı.

İstanbul Rum Patrikhanesi, 100 yıl önce Çanakkale Savaşı'na katılmış Rum Ortodoks cemaatini ilk kez Çanakkale’de andı. Çanakkale Savaşı'nın 100. yıldönümü anmaları çerçevesinde İstanbul Rum Patriği Bartholomeos bugün önemli bir ziyaret gerçekleştirdi.


Patrik Bartholomeos doğduğu ve çok sevdiği adası Gökçeada'ya gitmeden önce Çanakkale Savaşı’ndaki kritik bölgeleri ziyaret etti. İstanbul'dan saat 13.30'da Gelibolu Yarımadası’na giden İstanbul Rum Patriği Bartholomeos'un ilk durağı Şehitler Abidesi oldu. Abideyi gezen Bartholomeos büyük ilgi ile karşılandı, çocuklar Patrik ile fotoğraf çektirmek için birbiriyle yarıştı.


21 yıl sonra ilk kez haç atamadı!


Patrik Bartholomeos Şehitler Abidesi'nden ayrıldıktan sonra Çanakkale Savaşı’nın en önemli bölgelerinden Conkbayırı'na geçti. Gezisi kapsamında Anzak Koyu'na da geçen Bartholomeos, Anzak mezarlığını da ziyaret etti. İstanbul Rum Patriği defne yapraklarından hazırlanan çelengi üzerinde haç bulunduğu için buradaki anıta savaşa katılan Rum Ortodoks cemaati üyeleri için bıraktı.


Sümela Manastırı'nda ayin


İstanbul Rum Patriği Bartholomeos, beraberindekilerle birlikte Osmanlı cephesinde katılan Rum Ortodoks cemaati üyeleri için dua etti. Bartholomeos, ziyaretini şu sözlerle anlattı: “Çanakkale Savaşları’nda Osmanlı ordusunun içinde diğer vatandaşların yanında savaşarak şehit düşen Hıristiyan, Ortodoks vatandaşlarımızın için cemaatimizin eski üyeleri için dua ettik. Ruhları şad olsun. Yalnız Çanakkale Savaşlarında değil, bütün savaşlarda Rum, Ortodoks ve Hıristiyanlar vatani vazifelerini yaparken bazen şehit düştüler. Veya vatani vazifelerini tamamlayarak evlerine döndüler. Bunları her zaman hatırlamalıyız. Onlara bir minnet borcu ödemiş olduk. Tekrar ruhları şad olsun diyorum. Allah rahmet eylesin. Hepinize de sağlık ve afiyet diliyorum"


Açıklamaları sonrası Gökçeada'ya gitmek üzere mezarlıktan ayrılan Bartholomeos, Kabatepe Limanı'ndan feribota bindi. Bartholomeos, "Çok sevdiğim memleketime gidiyorum" dedi.


İstanbul Rum Patriği Bartholomeos tarafından Çanakkale Savaşı'nın yaşandığı bölgede okunan dua ilk olma özelliği taşıyor.


Ziyarette İstanbul Rum Patrikhanesi'nde Patrik Bartholomeos'un yakınında bulunan isimlerden, gazeteci-fotoğrafçı Nikolaos Manginas da yer alıyor. Manginas, Çanakkale'de şehit olan dedesinin de aralarında bulunduğu, Osmanlı saflarında savaşan Rum Ortodokslar için okunan duanın önemini ziyaret öncesinde şu ifadelerle anlattı: "Dedem Nikola Nikolaidis'in de şehit düştüğü bu topraklarda ilk kez Patrik tarafından dua okunacak. Bu dua çok değerli ve anlamlı. Hepimiz için çok duygu yüklü bir an olacak. Bu tarihi nitelikte bir ziyaret. Aradan 100 yıl geçmiş olsa da savaşta Rum Ortodoks cemaati üyelerinin de unutulmadığını gösteriyor. Patrik Bartholomeos'a Çanakkale Savaşı'ndaki Rum Ortodoks cemaati üyeleri için Conkbayırı'na düzenleyeceği ziyaret ve edeceği dua için çok müteşekkiriz"


Çanakkale Savaşı'na bugün sayısı net olarak bilinmese de Osmanlı topraklarında yaşayan çok sayıda Rum Ortodoks cemaati üyesi de katılmıştı.


Savaşta bu topraklar için canını feda edenler şehitlikte son yolculuklarına uğurlanırken, bir kısmı geri dönmüş, dönenlerin bazıları yaşadıkları travmaları atlatamamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS