Polis, mahkemenin yasağı kaldırdığı Grup Yorum konseri için "gitmeyin pankartı" astı

Polis, mahkemenin yasağı kaldırdığı Grup Yorum konseri için "gitmeyin pankartı" astı

Polis, mahkemenin yasağı kaldırdığı Grup Yorum konseri için "gitmeyin pankartı" astı

Bakırköy polisi, daha önce rastlanmayan bir uygulamaya başvurarak Valiliğin daha sonra mahkeme tarafından kaldırılan yasağının ardından, Grup Yorum'un 30. yılını kutlamak için vereceği konserle ilgili, "Yasaklandı gitmeyin" uyarısı içeren pankartlar astı. Grup Yorum'un yarın vereceği konserle ilgili valiliğin yasağı mahkeme tarafından kaldırılınca, polis de pankartları topladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Grup Yorum'un 30’uncu yılını kutlamak için 28 Haziran’da, yani yarın Bakırköy Halk Pazarı’nda vereceği konser, İstanbul Valiliği'nce “toplumun tepkisine yol açıp infial yaratabileceği" gerekçesiyle yasaklanmış, ancak karar grubun başvurusu üzerine İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nce kaldırılmıştı. Mahkemenin Valilik kararının yürütmesini durdurmasıyla önü açılan konser yarın gerçekleşecek.

Mahkeme Grup Yorum konseri yasağını kaldırdı

İstanbul Valiliği, Grup Yorum konserini yasakladı

Valiliğin yasağının ardından Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün Bakırköy meydanına ve ilçenin değişik noktalarına astığı pankartlar dikkat çekti. Daha önce benzerine rastlanmayan uygulama ile vatandaşlara konsere izin verilmeyeceği uyarısı yapılarak, gitmelerinin önlenmeye çalışıldığı pankartlarda, "28.06.2015 Pazar günü Bakırköy Halk Pazarı'nda gerçekleştirilmek istenen Grup Yorum konseri, kamu düzeni ve güvenliği gerekçesiyle Valilik makamınca uygun görülmemiştir. Bu nedenle söz konusu konserin düzenlenmesine izin verilmeyecektir. Değerli vatandaşlarımıza önemle duyurulur" ifadesi yer aldı.

İzmir'de yüz binlerle buluşan Grup Yorum'a Ankara'da yasak

Pankartın altında da Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü imzası yer aldı.

Polisin daha önce eşine rastlanmayan bir şekilde, pankart asarak yasak duyurusu yapması dikkat çekti. Ancak İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nce yasağın kaldırılmasının ardından, polisin de pankartları topladığı öğrenildi. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Grup Yorum'dan yapılan açıklamada da "Mahkemenin kararından sonra Cuma akşamı itibarıyla bütün pankartlar indirildi" denildi.

Grup Yorum'un avukatları, konsere yasak koyan İstanbul Valisi Vasip Şahin ile Vali Yardımcısı Aziz Mercan hakkında "keyfi ve ayrımcı davranışları nedeniyle görevlerini kötüye kullandıkları" gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

Grup Yorum, 30. yılını ilkini 13 Haziran’da Adana’daki Uğur Mumcu Meydanı’nda yaptığı, 20 Haziran'da da İzmir'de Gündoğdu Meydanında yüz binlerce dinleyicisiyle buluştuğu bir dizi konserle kutluyor. Grubun Ankara'da düzenleyeceği konsere de Valilikçe yasak konulmuş, ardından İstanbul Valiliğinin yasağı gelmişti.