Polisin öldürdüğü Günay Özarslan'ın avukatlarından jandarma talebi

Polisin öldürdüğü Günay Özarslan'ın avukatlarından jandarma talebi

İstanbul'da 24 Temmuz'da polis operasyonunda öldürülen Günay Özarslan'ın avukatları, soruşturmada bir ilerleme kaydedilmemesini eleştirerek, "Polis kendi işlediği suçu soruşturamaz" diyerek, soruşturmanın jandarmaya devredilmesini talep etti. Öte yandan İstanbul'da son 3 aydaki polis operasyonlarında 4 kadın öldürüldü. Önceki gün silahlı çatışmada vurulan iki kadının avukatları, "polisin yaralı yakaladığı halde infaz ettiğini" ileri sürdü. Ön otopsi raporunda ise, "vajinada yakın mesafeden ateşlenmiş 2 mermi giriş-çıkışı" tespit edildiği yer aldı.

Bağcılar'da terör örgütlerine yönelik gerçekleştirilen bir operasyon sırasında bulunduğu evde öldürülen Günay Özarslan'ın avukatları, olayla ilgili sürdürülen soruşturmada gelişme yaşanmadığını vurgulayarak basın açıklaması yaptı. Ellerinde, "Bir ceza istiyoruz, Günay Özarslan'ın katilleri yargılansın" pankartlarıyla Bakırköy Adalet Sarayı önüne gelen avukatlar adına açıklamayı Avukat Özgür Yılmaz okudu. Avukat Yılmaz, "Kolluk güçleri, halkın yasaya uymasını sağlayan kişiler olarak öncelikle kendileri yasaya uygun davranmak zorundadır" dedi.


Öldürülen Günay Özarslan'ın avukatlarından polise tepki


DHA'dan Yüksel Koç'un haberleştirdiği basın açıklamasında, Günay Özarslan'ın 24 Temmuz tarihinde yapılan operasyon sırasında Bağcılar'da öldürüldüğü hatırlatıldı. Açıklamada, olaya ilişkin soruşturmanın hala sürdüğü ve davasının da açılmadığı vurgulandı. "Özarslan ailesinin avukatları olarak suçun işlendiği tarihten bu yana Cumhuriyet savcısını hukuka uygun davranmaya davet ediyoruz" denilen açıklamada, "Ancak olay yeri incelemesi yapıldığı zaman olay yerine alınmadık. Kanunları uygulamakla yükümlü bir devlet görevlisi, bir polis suç işlediği zaman bu soruşturma bir başka organ eliyle yapılmalıdır. Yani polis kendi işlediği suçu soruşturamaz. Yapılması gereken bu soruşturmanın jandarma teşkilatı tarafından yürütülmesidir" ifadesi kullanıldı.


Dilek Doğan hayatını kaybetti!


Şu anda Günay Özarslan'ın ölümüne ilişkin soruşturmanın Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütüldüğü hatırlatılan açıklamada, "Soruşturmayı memur suçları savcısının yürütmesi gerekirken Terörle Mücadele Savcısı yürütmektedir. Yani emri veren, yani terörle mücadele polislerinin amiri. İşte tam da bu sebeple aylardır soruşturmada bir ilerleme sağlanamamaktadır" denildi.


Avukat Yılmaz, siyasi suçlara bakan savcının dosyadan el çekmesi gerektiğini belirterek, "Bu dosyanın memur suçlarına teslim edilmesi lazım. Biz adalet istiyoruz, adalet istemeye devam edeceğiz" dedi.


Dilek Doğan'ın son anları polis kamerasında


5 ay önce öldürülmüştü


Günay Özarslan, 24 Temmuz sabahı İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün terör örgütlerine yönelik çok sayıda ilçede yaptığı operasyon sırasında Bağcılar'da bulunduğu evde öldürülmüştü. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, Özarslan'ın ölümüne ilişkin soruşturma başlatmıştı.


Dilek Doğan soruşturmasına “devletin güvenliği için” gizlilik kararı


Polis operasyonlarında 3 ayda 4 kadın öldürüldü


Günay Özarslan'ın polis tarafından öldürülmesinin ardından İstanbul'daki polis operasyonlarında; 18 Ekim'de Sarıyer'de Dilek Doğan, 3 Aralık'ta Sancaktepe'de Dilan Kortak öldürüldü. Dilek Doğan'ın öldürülmesinin hemen ardından basında, emniyet kaynaklarına dayalı olarak yer alan bazı haberlerde "silahlı çatışma" olduğu öne sürülmüştü. Ancak bunların gerçek dışı olduğu kısa sürede ortaya çıktı. En son Doğan'ın öldürülmesine ilişkin görüntülerin de ortaya çıktığı olayda, katil zanlısı polis hakkında 20 yıldan 26.5 yıla kadar hapis talebiyle iddianame hazırlandı.


Dilan Kortak'ın da öldürüldüğü polis baskınında silahlı çatışma çıktığı yönünde basına emniyet kaynaklı haberler yansıdı. Ancak görgü tanıkları ve komşularına dayandırılan bazı haberlerde de bu iddialar yalanlandı.


İstanbul Emniyeti'nden Şirin Öter ve Yeliz Erbay açıklaması


İstanbul polisi son olarak önceki gün çeşitli terör saldırılarının faili oldukları gerekçesiyle Gaziosmanpaşa'da Yeliz Erbat ile Şirin Öter'in bulunduğu eve baskın düzenledi. Burada çıkan çatışmada iki kadın öldürüldü. Ancak Erbat ile Öter'in ön otopsi raporunda, vücutlarına isabet eden mermilerin bazılarının yakın mesafeden ateşlendiği yer aldı. İki kadının avukatları yaptıkları açıklamada, “Yeliz Erbay ve Şirin Öter’in yaralı yakalanarak polis tarafından öldürüldüğünü” ifade etti. Ön otopsi raporunda Erbay'ın sağ şakağında yakın mesafeden beş mermi giriş-çıkışı; Şirin Öter’in ise sol şakağında yakın mesafeden bir mermi giriş-çıkışı ile "vajinada 2 mergi giriş-çıkışı" tespit edildiği yer aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS