Rebiülevvel ayı ne zaman başlayacak? Rebiülevvel ayının önemi nedir?

Rebiülevvel ayı ne zaman başlayacak? Rebiülevvel ayının önemi nedir?

Rebiülevvel ayı önemi hicri takvim içerisinde yer alan bu aya sayılı günler kala binlerce Müslüman tarafından merak konusu oldu. Peki, Mevlid Kandili’ni de içerisinde barındıran Rebiülevvel ayı 2019 yılında ne zaman başlayacak ve bu aya özel ibadetler var mı?

Rebiülevvel ayı ibadetleri önümüzdeki günlerde başlayacak olan ay öncesi araştırılmaya devam ediyor. İslam alemi için büyük bir öneme sahip olan bu ay içerisinde Mevlid Kandili’ni barındırıyor. Peygamberin dünyaya geldiği ay olması nedeniyle ay içerisinde ibadetler gerçekleştiriliyor.


Rebiülevvel ayının 11. günü ise Mevlid Kandili olarak idrak ediliyor. Bu aya özel bir ibadet şekli bulunmamakla birlikte Hz. Peygamberin (s.a.s.) yaptığı günlük ibadet ve dualar, bu ayda da yapılır. Kamer aylarının üçüncüsü olan Rebiülevvel ayında belalardan korunmak için günahlara tövbe etmeli, çokça istiğfar çekmeli, kaza namazı kılmalı.


2019 REBİÜLEVVEL AYI NE ZAMAN?


Diyanet İşleri Başkanlığı dini günler takvimi içerisinde bu ayın 2019 yılında ne zaman başlayacağı bilgisini aktarmıştı. Buna göre Rebiülevvel ayı 2019 yılında 29 Ekim Salı günü idrak edilecek. Bu ayın 11. günü yani Mevlid Kandili ise 8 Kasım 2019 Cuma gününe denk gelecek.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS