Rusya ve Ukrayna Büyükelçileri CNN TÜRK'e konuştu

Rusya ve Ukrayna Büyükelçileri CNN TÜRK'e konuştu

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Yerhov ile Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrey Sibiha iki ülke arasında yaşanan gerginliği ve nedenlerini CNN TÜRK'e anlattı. Rus Büyükelçi Yerhov, "Tek taraflı olarak kırmızı çizgiler çekip provokasyona başvurarak gerilimi artırıyorlar" derken, Ukrayna Büyükelçisi Sibiha yaşanan olayı üç 'Y' üzerinden anlatarak, "Sözde Rus dünyasının getirdikleri üç Y ile anlatılabilir: Yıkım, yok etme ve yeis" dedi.

Kerç Boğazı'nda yaşanan gerginlik adeta iki ülkeyi savaşın eşiğine getirdi. Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Yerhov ile Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrey Sibiha iki ülke arasında yaşanan gerginliği ve nedenlerini CNN TÜRK'e anlattı. Rus büyükelçi Yerhov, "Tek taraflı olarak kırmızı çizgiler çekip provokasyona başvurarak gerilimi artırıyorlar" derken, Ukrayna Büyükelçisi Sibiha yaşanan olayı üç 'Y' üzerinden anlatarak, "Sözde Rus dünyasının getirdikleri üç Y ile anlatılabilir: Yıkım, yoketme ve yeis" dedi. İşte iki büyükelçinin CNN TÜRK'e yaptığı özel açıklamalar:


Rus büyükelçi CNN TÜRK'e konuştu: Provokasyon

"Beyin öldü bence"

Rusya Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Karadeniz'de Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerginlik sonrası Ukrayna yönetiminin 'savaş yönetimi' kararını eleştirdi.  Kiev yönetiminin attığı adımların hayatın olağan akışının dışında olduğunu söyleyen Yerhov, "Kendileri savaş yönetimi ilan ediyorlar ama savaş ilan etmiyorlar. Haliyle Ukrayna kararının neticesinde hukuki askeri topluma yönelik nasıl bir ortam oluşturacağını algılayamıyorum da yorumlayamıyorum da beyin öldü bence" diye konuştu.

"Maalesef silah kullanmak zorunda kaldık"

Tek taraflı kırmızı çizgiler çekildiğini ifade eden Yerhov sözlerine şöyle devam etti; "Provokasyona başvururak gerilimi artırıyorlar. yine tek taraflı kendi savaş gemilerini bizim Rus hudutlarını delmeye gönderiyorlar. Kendilerini kurban edip NATO ve AB'ye başvuruda bulunuyorlar"

Kerç Boğazı'nda yaşanan tansiyonun nedeni nedir sorusuna ise Rusya Büyükelçisi Yerhov 'Ukrayna geçiş izni almadı' diyerek şu cevabı verdi; "Hassasiyetin temelinde rus yetkili kurumlarının bilgilendirilmemesi yatıyor. Enteresandır, Ukrayna'ya ait gemiler düne kadar Kerç Boğazı'ndan geçiş kurallarını çok iyi biliyordu. Müsadeye tabi bir geçiş uygulaması var. Fakat bu sefer böyle bir izin alınmadı. Maalesef silah kullanmak zorunda kaldık" diye konuştu.

Yerhov, olayın provokasyon olduğunu söyleyerek, "Ukraynada yapılacak seçimlere ve Devlet Başkanımız'ın Trump ile yapacağı görüşmeye yönelik bir girişimdir. Tekrar ve tekrar provokasyondur demek isterim. Sorumluluk bunu tertipleyen kişi ve kurumların üzerinde kalacak" dedi.

"Rusya yeni bir ilhak hazırlığında"

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrey Sibiha ise sözlerine "Kırım'ın ilhakından ders almamız gerekiyor" diye başladı. 

Rusya'nın yeni bir ilhak hazırlığında olduğunu söyleyen Sibiha, "Tabiki 2008 yılında Gürcistan, 2014'te Kırım'ın ilhakından ders almamız gerekiyor. Saldırgan Rusya, Ukrayna'nın bir parçası olan iki şehir ele geçilrilmeye çalışılıyor. Bu da demek oluyor ki sadece Kerç Boğazı'nda değil Karadeniz ve Hazar Denizi'nde keskin bir gelirim var. Rusya, Ukrayna'ya saldırgan politikasını durdurmayacak. Bizim dayanışma içinde olacak uluslararası topluma ihtiyacımız var" diye konuştu.

Rusya'nın 'geçiş izni alınmadı' iddialarına da cevap veren Sibiha, "Bizim gemilerimiz rutin geçisini yaparken saldırıya uğradı. Geçişten Rusya'ya haber verildi. Bu gerçekten bir saldırı eğilimi ve bu eylem BM'nin uluslararası hukuk normlarına aykırı. Bölgesel güvenlik sistemine de bir meydan okuma. Rusya denizde Ukrayna'ya karşı yeni bir cephe açtı" dedi.


Ukrayna Büyükelçisi CNN TÜRK'e konuştu: Yıkım, yok etme ve yeis

"Savaş ilanı anlamına gelmiyor"

Ukrayna Parlamentosu'nun aldığı savaş yönetimi karanının neleri kapsadığını da açıklayan Sibiha, "Ukrayna'da sıkı yönetim kararı Rusya'ya karşı savaş ilanı anlamına gelmiyor. Bu sıkı yönetim tüm Ukrayna'da uygulanmayacak. Sadece Rusya ile sınırı olan bölgeler ile Karadeniz ve Azak Denizi'nin kıyısı olan bölgelerde uygulanacak. Askerlerimiz seferberlik halinde" şeklinde konuştu.

Ukrayna Büyükelçisi Sibiha, sıkıyönetim kararının 30 gün devam edeceğini, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ise zamanında gerçekleşeceğini dile getirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS