hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sarısülük'ün annesi ve kardeşleri sanık sandalyesinde

  Sarısülükün annesi ve kardeşleri sanık sandalyesinde
  expand

  Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfı Sarısülük ile kardeşleri Mustafa ve Cem Sarısülük hakim karşısına çıktı. Duruşmaya Sarısülük'ü öldüren polis memuru Ahmet Şahbaz da görüntülü sistemle katıldı ve beyanda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ethem Sarısülük'ün öldürülmesine ilişkin davada çıkan olaylar nedeniyle anne Sayfı Sarısülük ile oğulları İkrar, Mustafa ve Cem Sarısülük'e "kasten yaralama" ve "hakaret" suçlarından açılan davanın görülmesine devam edildi.

  Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi hakiminin tayininin çıkması dolayısıyla Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya sanık avukatları katıldı. Müşteki Ahmet Şahbaz'ın Elmadağ Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan görüntülü sistemle bağlandığı davayı, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de takip etti.

  Duruşmada Hakim Hasan Akçam, tanıklardan İbrahim Yağcı'nın beyanını okudu.

  Buna göre Yağcı, Ankara Batı 2. Asliye Ceza Mahkemesinde 13 Ocak 2015'te verdiği talimat beyanında, Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin Ahmet Şahbaz'ın yargılandığı davada güvenlikten sorumlu olduğunu, peruk ve gözlük takan Şahbaz'ın geniş güvenlik önlemleri altında salona getirildiğini anlatarak, "Önce müşteki bölümündeki ölenin yakınları, sanığa doğru saldırmak için hamle yaptılar. Ancak güvenlik güçleri engel oldu. Daha sonra mahkeme başkanı duruşmanın kapalı yapılacağını bildirdi. Buna ölenin yakınları ve salondakiler sesli tepki gösterdiler" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kargaşa sırasında izleyici ve müştekilerin bulunduğu bölümden mahkeme heyetine hakaret edildiğini kaydeden Yağcı, şunları söyledi:

  "Kimin, ne söylediğini bilmiyorum. Ölenin kardeşi olduğu ifade edilen, ismini bilmediğim, uzun boylu bir erkek şahıs, sanık konumundaki müştekiye doğru hamle yaptı. Ona engel oldum, vuramadı. Arbede sırasında müştekiye vuranlar olup olmadığını görmedim. Ancak sonradan, bana ölenin yakınlarının elleriyle vurduklarını söylediler. Müştekiye yönelik hakaret sözleri söylenip söylenmediğini kargaşa sırasında duymadım."

  Şahbaz, tanık beyanına ilişkin sözünün sorulması üzerine, "Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Afak İlleez de mahkeme heyeti de savcı da olaylara tanık. Darp edildiğim ortada. O kargaşada kimin küfür ettiğini bilmiyorum" diye konuştu.

  Sanık avukatlarının delil ve tanık listesini, davanın asıl mahkemesine vereceklerini bildirdikleri duruşma, ertelendi.

  YSK'dan HDP'yi etkileyecek karar

  Erdoğan, Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu

  Ali Ağaoğlu o iddiaya yanıt verdi

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow