hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Seçim sonuçları son dakika 24 Haziran 2018: Cumhurbaşkanlığı 'milletvekili' seçim sonuçları-oy oranları

  Seçim sonuçları son dakika 24 Haziran 2018: Cumhurbaşkanlığı milletvekili seçim sonuçları-oy oranları
  expand

  Seçim sonuçları, son dakika 24 Haziran 2018 verileri, sandıkların yüzde 99'u açılırken Cumhurbaşkanlığı 'milletvekili' seçim sonuçları-oy oranları netleşti. YSK Başkanı Sadi Güven, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'salt çoğunluğu' aldığını açıkladı. Güven, seçim üzerine genel verileri açıkladı. Cumhur İttifakı ne kadar oy aldı, Millet İttifakı ne kadar oy aldı? Milletvekili dağılımı, AK Parti, CHP, MHP, HDP, İYİ Parti kaç milletvekili seçildi. İşte son durum ve merak edilenler...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2018 Cumhurbaşkanlığı seçim oy oranları üzerinden Yüksek Seçimi Kurulu Başkanı Sadi Güven, 24 Haziran'a dair resmi açıklamalarda bulundu. GüvenYSK seçim sonuçları-oy oranları üzerinden "Seçimde seçmen sayısının 56 milyon 322 bin 632, sandık kurulu sayısının 180 bin 65, cezaevi sandık sayısının 493, cezaevi seçmen sayısının 84 bin 924, gümrük sandık sayısının 81, yurt dışı seçmen sayısının 3 milyon 47 bin 323 olduğunu belirten Güven, yurt dışı temsilciliklerde 1 milyon 357 bin 676, gümrüklerde 167 bin 990 olmak üzere yurt dışında toplam 1 milyon 525 bin 666 seçmenin oy kullandığını, yurt dışı oy kullanma oranının yüzde 50,11 olarak açıklamalarında bulundu. 

  CUMHUR İTTİFAKI - MİLLET İTTİFAKI NE KADAR OY ALDI?

  24 Haziran'da yapılan genel seçime dair Cumhur İttifakı (AK Parti ve MHP) 26 milyon 626 bin 445 oy (yüzde 53,63) oy aldı. Millet İttifakı (CHP, Saadet Partisi, İYİ Parti) 16 milyon 900 nin 181 oy aldı. 

  TBMM MİLLETVEKİLİ DAĞIMI NASIL OLACAK?

  Yeni verilere gHDP barajı geçti mi sorusunun cevabı evet olurken TBMM milletvekili dağılımı nasıl olacak sorusunun cevabı; AK Parti 293, CHP 146, HDP 67, MHP 50 ve İYİ Parti'nin 44 milletvekili mecliste gödev alacak. HÜDA PAR ve Vatan Parti mecliste yer almadı.

  Seçim sonuçları son dakika 24 Haziran 2018: Cumhurbaşkanlığı milletvekili seçim sonuçları-oy oranları

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ANADOLU AJANSI SEÇİM SONUÇLARI 24 HAZİRAN 2018

  CNN TÜRK haber sitesinde, 24 Haziran 2018 tarihinde dair genel seçimler üzerine anlık veriler yayınlandı. Anadolu Ajansı Canlı seçim sonuçları, CNN TÜRK haber sitesinde izlemek için tıklayınız

  İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI 2018

  İstanbul'da son dakika seçim sonuçları, canlı-ilk veriler yayınlandı. İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI için tıklayınız

  ANKARA SEÇİM SONUÇLARI 2018

  Ankara'da 24 Haziran 2018 seçim sonuçları, son dakika bilgileri CNN TÜRK'te yayınlandı ANKARA SEÇİM SONUÇLARI için tıklayınız

  İZMİR SEÇİM SONUÇLARI 2018

  İzmir'de 2018 seçim sonuçları, CNN TÜRK haber sitesinde canlı olarak yayınlandı son durum nasıl?İZMİR SEÇİM SONUÇLARI için tıklayınız

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLK AÇIKLAMALARI (BALKON KONUŞMASI)

  Cumhurbaşkanı Erdoğan balkon konuşması, coşkulu vatandaşlar eşiliğinde gerçekleşirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Demokrasi zaferi' sözlerine damga vurdu. Erdoğan "

  24 Haziran seçimlerinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını Allah'tan diliyorum. Seçimin gayri resmi sonuçları belli oldu, buna göre milletimiz bize cumhurbaşkanlığını ve yürütme görevini verdi. Aynı zamanda AK Parti ve MHP'ye Meclis çoğunluğunu vererek yasama konusunda büyük yetki verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şahsıma, partime ve ittifakımıza oy veren kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum. Tüm oy kullanma hakkına sahip olan kardeşlerime özellikle bu demokratik görevlerini yerine getirdikleri için teşekkür ediyorum. Bugün Türkiye'nin tamamında milletimiz özgür iradesiyle sandığa gitmiş, kendisi ve ülkesi için tercihini yapmıştır. Seçime katılan cumhurbaşkanı ve milletvekilleri adaylarını tebrik ediyorum. Kimsenin kendi başarısızlığını gizlemek için seçim sistemini suçlayarak demokrasimize zarar vermeyeceğini ümit ediyorum." açıklamalarında bulundu.

  MUHARREM İNCE İLK AÇIKLAMASI

  CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 24 Haziran 2018 seçimlerine dair ilk açıklaması: Tabii ki adil bir yarış değildi, ama Erdoğan'ın kazandığını kabul ediyorum. İnce, 25 Haziran'da CHP Genel Merkez'de seçimlere dair basın toplantısı düzenleyeceğini açıkladı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow