hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Seçmen kağıtları dağıtımı bitti mi? e-Devlet seçmen bilgi kağıdı alma ekranı!

  Seçmen kağıtları dağıtımı bitti mi e-Devlet seçmen bilgi kağıdı alma ekranı
  expand

  Cumhurbaşkanı Seçimi ile 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için geri sayım devam ederken sürecin ayrıntılarının yer aldığı takvim paylaşıldı. Seçim takviminin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından seçmen listeleri askı tarihi 2023 belli oldu. Peki, Seçmen bilgi kağıtları seçmenlere ne zaman dağıtılacak? Seçmen bilgi kağıdı nereden alınır? İşte 2023 Seçim takvimi önemli tarihler...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) 14 Mayıs Pazar günü birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ile 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için hazırlanan takvim kamuoyuyla paylaşıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan seçim takvimine göre, seçimin başlangıç tarihi 18 Mart olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı adaylığı için YSK'ye yapılacak başvurular 19 Mart'ta başladı. Siyasi partiler ise milletvekili aday listelerini 9 Nisan'a kadar YSK'ye verdi. Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Mart'ta, milletvekili kesin aday listeleri ise 19 Nisan'da ilan edildi. Yurt dışında ve gümrük kapılarında oy verme işlemi ise 27 Nisan'da başladı.

  SEÇMEN BİLGİ KAĞITLARI SEÇMENLERE NE ZAMAN DAĞITILACAK?

  14 Mayıs seçimleri için seçmen kağıtları dağıtımı başladı. 7 Mayıs’ta seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı tamamlanacak.

  SEÇMEN BİLGİ KAĞIDI NEREDEN ALINIR?

  Seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin seçim dönemlerinde sandık atama işlemi ile nerede oy vereceğinin belirlenmesinden sonra, her seçmen için hangi seçim çevresi ve bölgesinde, kaç numaralı sandıkta oy vereceğini, seçmen sıra numarasını ve diğer bilgilerini gösterir belge (Seçmen Bilgi Kâğıdı) hazırlanır. Seçmen bilgi kağıdı, seçim takviminde belirlenen tarihler arasında, ilçe seçim kurulları tarafından seçmenlere dağıtılır.

  e-DEVLET İLE SEÇMEN BİLGİ KAĞIDI ALMA

  Seçmen Bilgi Kâğıdı kendisine ulaşmayan seçmenler, internet sayfamızın "Nerede Oy Kullanacağım" bölümünden veya e-Devlet Kapısı üzerinden nerede oy kullanacaklarını sorgulayabilir, seçmen bilgi kayıtlarının dökümünü alabilirler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Seçmen kağıtları dağıtımı bitti mi e-Devlet seçmen bilgi kağıdı alma ekranı

  YSK 2023 SEÇİM TAKVİMİ İÇİN TIKLAYIN!

   

   

  Seçmen kağıtları dağıtımı bitti mi e-Devlet seçmen bilgi kağıdı alma ekranıSEÇMEN LİSTESİNDE YER ALMAYAN DEPREMZEDE NE YAPACAK?

  YSK, seçmen kütüklerinin güncellenmesi konusundaki genelgesinde tüm vatandaşların seçmen yazılabilmesi ve depremzedelerin oy kullanmalarını kolaylaştırmaya dönük bir dizi önlem aldı. Afet bölgelerinde depremzedelerin muhtarlık bölgesi askı listelerini görmeleri sağlanacak. Seçmen kâğıtlarını en kolay nereden alabilecekleri duyurulacak.

  Askı süresi içinde afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde kayıtlı olup da askıya çıkarılan listelerde yanlışlık olan veya askı süresi içinde yerleşim yeri adresini değiştiren ve seçmen niteliğine sahip olduğu halde muhtarlık bölgesi askı listelerinde ismi bulunmayan kişiler, bizzat veya ilgili nüfus müdürlüğüne başvuracak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ASKI süresi içinde deprem bölgesine naklen atananlar veya geçici olarak görevlendirilenler, atama/görevlendirme belgesi ile nüfus müdürlüğüne başvuracak. Bu kişiler başka belge aranmaksızın nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunu ekleri ile birlikte ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederek seçmen olacaklar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow