Silivri Cezaevi'nde tahliye hareketliliği

Silivri Cezaevi'nde tahliye hareketliliği

Silivri Cezaevi'nde tahliye hareketliliği

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında  tutuklanan ve aralarında Kuleli Askeri Lisesi'nde okuyan askeri öğrencilerin de bulunduğu 758 er tahliye ediliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sorguları tamamlanan ve 14 gündür Silivri Cezaevi'nde tutulan erleri askeri birliklerine götürmek için saat 12:00'de sivil otobüsler ve minibüsler cezaevine geldi. Yaklaşık 2 saat sonra cezaevi içinde hareket eden otobüsler heyecan yarattı. Kapıda bekleyen asker yakınları kapıya koştu. Ancak otobüsler dışarı çıkmak yerine cezaevinin başka bir yerine yöneldi.  Bu sırada kapıya koşan aileler ile nizamiyede görevli askerler arasında zaman zaman tartışma yaşandı. Otobüs içinde oğullarını görenler sevinçli, göremeyenler de üzgündü.

Toplanma merkezinden birliklere götürülecekler

Askerlerin ayrı ayrı otobüslerde tahliye edilmek için toplanma noktasına götürüldükleri öğrenildi. Burada imkan bulan bazı askerler ailelerini el sallarken, bazıları da telefonla ailelerini aradı. Çocuklarını göremeyen ve haber alamayan aileler de gözyaşları içinde bekledi. Serbest bırakılan erler görev yaptıkları askeri birliklere götürülecek. Buradan çıkıp aileleriyle buluşacaklar. 

Genelkurmay'dan müjde

Tahliye olan erlerden Emre Öztaş kapıda bekleyen babası Murat Özdaş'ı telefonla arayarak tahliye olduğunu söyledi. Babasının görev yaptığı birliğe gitmesini buradan serbest kalacaklarını söyleyen er Emre Öztaş, kendilerine Genelkurmay Başkanlığı'nın emriylen bir hafta izin verildiğini de söyledi.