hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sözleşmeliye kadro ne zaman Meclis'e gelecek? Sözleşmeli personele kadro kimleri kapsayacak?

  Sözleşmeliye kadro ne zaman Meclise gelecek Sözleşmeli personele kadro kimleri kapsayacak
  expand

  Sözleşmeliye kadro konusu ile ilgili geçtiğimiz günlerde oldukça önemli açıklamalar gelmiş hem kapsam hem de sürece ilişkin bilgiler paylaşılmıştı. Peki, sözleşmeliye kadro ne zaman Meclis'e gelecek? Sözleşmeli personele kadro kimleri kapsayacak?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kısa süre önce peş peşe sözleşmeli personeli yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanmıştı. Kadro meselesiyle ilgili son açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. İşte o açıklamada yer alan detaylar...

  SÖZLEŞMELİYE KADRO KİMLERİ KAPSIYOR?

  Kabine Toplantısı sonrası sözleşmeli personele kadro müjdesi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye son 20 yılda, her alanda olduğu gibi çalışma hayatında da önemli mesafe kat etmiştir. En yüksek asgari ücret artışları, gelir vergisi dışında bırakılması son dönemde yapılmıştır.
   
  Türkiye Eylül ayında tarihinin en yüksek rakamı olan 31,4'e ulaşmıştır. Uzun yıllardır beklenen memurların ek gösterge artış süresini daha önce çözüme kavuşmuştuk. Bu çalışma ile 657 sayılı memur kanununu, sözleşmeli personel statüsünü yeniden belirledik. Sözleşmelilerin kadroya geçişinde 3 yıl bu statüde çalışmış olması aranacaktır. Ayrıca 1 yıllık memur aday süresi olacak." açıklamasında bulundu. Türkiye'de 424 bin kişinin kadroya geçmesi beklenen bu düzenleme ile ilgili Erdoğan, "Hali hazırda 3 yılı dolmuş sözleşmeliler hemen aday memurluğa geçiş yapabilecektir. Yeni statüye göre 424 bini isteğe bağlı olarak kadroya geçebiliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kadro dışında kalanlar, sözleşmeli askeri personel, sözleşmeli meclis danışmanı, sağlık yöneticisi ve tamamı sözleşmeli kurum çalışanlarıdır. Kadroya geçen personel kurumlar arası nakil hakkına 4 yıllık sürecin ardından kavuşacaktır. Böylece kamu çalışanlarının önemli bir sorununu daha çözerek sözleşmeli kadro statüsünü sürdürülebilir bir hale getiriyoruz. Yaptığımız bu kamu personel reformunun, kadroya geçen 424 bin sözleşmeliye ve ailesine hayırlı olsun diliyorum." dedi.

  BAKAN BİLGİN DE AÇIKLAMIŞTI

  Bakan Bilgin kadro konusuyla ilgili yaptığı açıklamasında "Toplu sözleşmede kayıt altına aldığımız bir düzenlemede sözleşmeli personelin kadroya alınması. 4b-4c-4d'lilerin her tür olursa olsun, kamuda eskiden kalan 32 tür personel var. Bunların hepsini disiplin altına alıyoruz. Öğretmeni alıyoruz. Hemen kadroya geçiyorlar. Yaklaşık 500 bine yaklaşacak sayı gündemde." ifadelerine yer vermişti.

  SÖZLEŞMELİYE KADRO NE ZAMAN GELECEK?

  Çalışmaları tamamlanan sözleşmeli personele kadro işlemlerinin aralık sonunda ya da ocak başında Meclis'e gelmesi ve ardından yasalaşması bekleniyor.

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow