Son Dakika

Üç aylar orucuna nasıl niyet edilir? Diyanet’e göre 3 aylarda oruç niyeti nasıl yapılır, kaç gün tutulur? Üç aylar duası

A A

13.02.2021 - 08:20 Son Güncelleme:

İslam aleminde önemli yere sahip olan üç ayların başlangıcı Recep ayını oruçlu karşılayacak olanlar, 'Üç aylarda oruca nasıl niyet edilir' sorusunun yanıtını öğrenmek istiyor.  Peki, üç aylar orucuna nasıl niyet edilir? Diyanet’e göre 3 aylarda oruç niyeti nasıl yapılır, kaç gün tutulur?

Üç aylar orucuna nasıl niyet edilir? Diyanet’e göre 3 aylarda oruç niyeti nasıl yapılır, kaç gün tutulur? Üç aylar duası

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan takvim ile Recep ayı için tarih belli oldu. Ramazan Ayı ile biten üç aylar 13 Şubat tarihi itibariyle başladı. Receb ayı içerisinde yer alan Regaib Kandili 18 Şubat Perşembe günü idrak edilecek. Üç ayların gelmesi ile beraber ibadetlerini idrak edecek olan Müslümanlar, üç aylarda oruca niyet etme konusuna yoğunlaştı. İşte üç aylar orucuyla ilgili tüm detaylar..

Diyanet’e göre 3 aylarda oruç niyeti nasıl yapılır, kaç gün tutulur?

Üç aylarda oruç tutmak isteyenler, niyet etme hususunda Diyanet bilgisine odaklandı. Diyanet bilgisine göre, Recep, Şaban ve Ramazan aylarında kişi, sağlığı müsait olup güç yetirdiği takdirde nafile oruç tutabiliyor. Diyanet bilgisine göre, bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterli oluyor.

Halk arasında üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylardır. Nitekim Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua etmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259). Ramazan ayında oruç tutmak farzdır (Bakara, 2/184-185). Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu, ancak Ramazan’ın dışında hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79). Bu itibarla, Recep ve Şaban aylarının aralıksız olarak oruçlu geçirilmesinin dinî bir dayanağı yoktur. Kişi, sağlığı müsait olup güç yetirdiği takdirde bu aylarda dilediği kadar nafile oruç tutabilir.


Üç aylarda oruca nasıl niyet edilir?

Üç aylarda nafile ibadetlere yönelmek, nafile oruç tutmak tavsiye edilen ibadetlerdendir. Nafile oruca nasıl niyet ediliyorsa o şekilde niyet etmek yeterlidir. "Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için nafile oruç tutmaya." şeklinde niyet edilir. Oruca niyet etmek, orucun şartlarından biridir. Niyetsiz oruç, sahih sayılmaz. Kalben niyet etmek yeterli görülmüşse de dil ile niyeti ifade etmek gerekir. Oruç tutmak amacıyla sahura kalkılması da niyet sayılır. Orucun niyet etme vakti, güneş battıktan sonra başlar; ertesi gün güneşin tepe noktasına gelmesinin öncesine kadar niyet edilebilir. İmsaktan sonra yapılacak niyet için bu vaktin ardından bir şey yenip içmemiş, oruca aykırı bir şeyin yapılmamış olması gerekir.

Üç aylar duası nedir?

Üç Aylar girdiği zaman Hz. Peygamber (S.A.V.) şöyle dua ederdi; " Ey Allah'ım; Recep ve Şabanı bize mübarek kıl, bizi Ramazana kavuştur."

Hz.Peygamber (S.A.V.); başka bir hadis-i şeriflerinde ise;" Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazanda ümmetimin ayıdır." Buyurarak bu ayların manevi feyzine işaret buyurmuşlardır.