Üniversiteli Büşra'nın öldüğü kazayla ilgili davada sürücüye tahliye

Üniversiteli Büşra'nın öldüğü kazayla ilgili davada sürücüye tahliye

Kadıköy'de, yolun karşısına geçerken otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Feride Büşra Taşlı'nın ölümüne neden olduğu gerekçesiyle yargılanan sürücü Zeynep Nur Koşan yaklaşık 4 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi.

Kadıköy'de, 14 Ocak'ta yolun karşısına geçerken otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybeden üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Feride Büşra Taşlı'nın ölümüne neden olduğu gerekçesiyle psikolog Zeynep Nur Koşan'ın yargılanmasına devam edildi. 

Anadolu 18. Asliye Ceza Mahkemesi'nden görülen davaya,  2 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan tutuklu sanık Zeynep Nur Koşan, Feride Büşra Taşlı'nın anne ve babası, ablaları ile taraf avukatları katıldı. İzleyiciler ise duruşma salonuna alınmadı. Mahkeme hakimi celse arası olay yerinde keşif yapıldığını, keşfe ilişkin bilirkişi raporunun mahkemeye gelmediğini ancak olaya ilişkin görüntü kayıtlarının incelenip çözümüne ilişkin raporun dosyaya geldiğini belirtti. 

"Engel olamadığım  için üzgünüm"

Sanık Koşan'ın avukatı Naim Karakaya ise sadece bir apartmana ait kameradaki görüntünün incelenip dosyaya rapor sunulduğunu belirterek, diğer görüntü kayıtlarının da incelenip rapor haline getirilmesini talep etti. Avukat Karakaya ayrıca  suça ilişkin tüm delillerin toplandığını ifade ederek müvekkilinin tahliye edilmesini istedi. Duruşmada söz alan sanık Zeynep Nur Koşan, Taşlı ailesine baş sağlığı dileyerek, "4 aydır tutukluyum. Bilerek ve isteyerek zarar vermedim" dedi.  Bunun üzerine mahkeme hakimi Remzi Özdemir ise, "Zaten bu yüzden yargılanmıyorsun" diye konuştu. Sanık Koşan, "Engel olamadığım için üzgünüm. Tahliyemi talep ederim" dedi. 

Hakim, Büşra'nın acılı ablasına talimat almadan müdahale eden polisi azarladı

Tahliye haberi üzerine duruşma salonunda bulunan Feride Büşra Taşlı'nın ablası Buket Taşlı sanığa doğru, "Sen katilsin. İçeride de olsan dışarıda da olsan katilsin. Bunu hiç bir şey değiştirmeyecek" diye bağırdı. Bir polis memurunun acılı ablayı hızlı bir şekilde duruşma salonundan çıkarması üzerine sinirlenen Mahkeme Hakimi Remzi Özdemir, "Kim müdahale ediyorsa onun elini kırarım. O polisi çağırın içeriye" şeklinde bağırdı. Duruşma salonuna çağırılan polise Hakim Özdemir, "Niye müdahale ediyorsun. Kime saldırdı ki müdahalede bulunuyorsun? Sizin yüzünüzden bunlar meydana geliyor" diyerek polis memuruna tepki gösterdi. Polis ise, "Müdahale etmedim. Haklısınız" dedikten sonra duruşma salonundan çıktı.

Tahliye edildi

Mahkeme hakimi, sanığın üzerine atılı suçun niteliği, delillerin toplanmış bulunması, karartma ihtimalinin ortadan kalması gözetildiğinde, tutuklama tedbirinin gereksiz kalacağını belirterek adli kontrol tedbirlerinin yeterli olacağı kanaatine varıldığını ifade ederek sanığın tahliyesine karar verdi. 
"Kırmızı ışıkta geçti"Duruşma sonrası dava dosyasına giren görüntü kayıtlarının incelenmesine dair rapor hakkında konuşan ailenin avukatı Efkan Bolaç, "Bu celse sanık toplanacak delil kalmaması sebebiyle tahliye edildi. Görüntü deşifresinde şu ortaya çıktı; Büşra kesinlikle butona basmış ve butona basmayla birlikte yaya yeşil ışık yanıyor. Rapora göre sürücünün kırmızı ışıkta geçtiği çok net. Frenle ilgili olarak sorun var. Işıktan 25-30 metre sonra duran bir araç var. Bununla ilgili olarak ek rapor istendi. Duruşma 31 Mayıs'a kaldı. 31 Mayıs'tan sonra zannedersem taraflar taleplerini iletecek ve ya 31 Mayıs'ta yada bir sonraki celse karara çıkacağını tahmin ediyoruz" dedi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS