Son Dakika

Uzaktan eğitim hangi kanalda, saat kaçta? | EBA öğrenci girişi

A A

22.03.2020 - 14:42 Son Güncelleme:

Uzaktan eğitimin hangi kanalda yayınlanacağı geçtiğimiz günlerde ders programı ile birlikte paylaşılmıştı. Uzaktan eğitim ders programı içerisinde aynı zamanda hangi dersin saat kaçta başlayacağı bilgisi de yerini almıştı. Öğrenciler diledikleri takdirde EBA öğrenci girişi ile internet üzerinden ya da TV kanalından dersleri alabilecekler.

Uzaktan eğitim hangi kanalda, saat kaçta? | EBA öğrenci girişi

Uzaktan eğitim ve EBA ile ilgili tüm detaylar geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmıştı. 1 haftalık ara tatilin sona ermesiyle birlikte milyonlarca öğrenci uzaktan eğitim derslerine başlayacak. Peki, EBA öğrenci şifresi nasıl alınıyor, dersler hangi kanalda olacak ve saat kaçta başlayacak?

UZAKTAN EĞİTİM HANGİ KANALDA, SAAT KAÇTA?

Öğrenciler, TRT EBA TV İlkokul, TRT EBA TV Ortaokul ve TRT EBA TV Lise olmak üzere 3 farklı kanalda eğitim görecek. Dersler, EBA TV İlkokul ve EBA TV Ortaokul'da sabah saat 09.00'da başlayıp 13.30'a kadar devam edecek, saat 13.30-17.30 ve 17.30-21.30'da iki kez tekrar yayın ekrana gelecek.

UZAKTAN EĞİTİM DERS PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ…

EBA ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

Öğrenciler, EBA'da iki şekilde şifre oluşturabiliyor. Birincisi, "eba.gov.tr"ye girildikten sonra, önce "öğrenci" butonuna sonra "EBA Hesabı Oluştur" butonuna tıklanarak veliye ya da öğretmene başvurmadan, güvenlik kodu, T.C. kimlik numarası, öğrenci numarası ve nüfus cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı seri numaraları girilmesi yoluyla. Bunun için yapılacak işlem basamakları şöyle:

  • "- EBA Hesabı Oluştur butonuna tıkla.
  • - e-Okul bilgilerini girip "Giriş" butonuna bas
  • - EBA hesabın için yeni şifreni belirle.
  • - Kendinin ya da velinin e-posta adresini ve cep telefonu numarasını gir ve "Şifre Oluştur" butonuna tıkla.
  • - Girmiş olduğun cep telefonu numarasına gelen doğrulama kodunu gir ve "Gönder" butonuna bas."
  • Adımlar, eksiksiz tamamladığında öğrenci EBA Giriş ekranına yönlendiriliyor. Bu ekranda T.C. kimlik numarası ve EBA hesabı için belirlenen yeni şifrenin ve güvenlik kodunun girilmesinden sonra "Gönder" butonuna basıldığında "Ana Sayfa"ya ulaşılıyor.

İkincisi ise öğrencilerin, velisine ya da öğretmenlerinden birine başvurarak şifre oluşturması yoluyla olacak. Burada ise işlem basamakları sırayla şöyle:

  • " - EBA giriş ekranında T.C. kimlik numaranı ve velinden ya da öğretmeninden edindiğin tek kullanımlık şifreyi gir.
  • - Güvenlik kodunu gir ve "Gönder" butonuna tıkla.
  • - 'Veli Bilgileriyle Aktivasyon', 'e-Postayla Aktivasyon' ya da 'Cep Telefonuyla Aktivasyon' yöntemlerinden birini seç, istenen bilgileri gir. 
  • - Aktivasyon adımını geçtikten sonra açılan ekranda EBA hesabın için 'Yeni Şifreni Belirle' ve 'Kaydet'e tıkla."

Bu adımları eksiksiz tamamladıktan sonra öğrenci, EBA Giriş ekranına yönlendiriliyor. Bu ekranda T.C. kimlik numarası ve EBA hesabı için belirlenen yeni şifre ve güvenlik kodu girildikten sonra "Gönder" butonuna basıldığında "Ana Sayfa"ya ulaşılıyor.

EBA ÖĞRENCİ GİRİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ...