YÖK protestosunu takip eden gazeteciye ters kelepçeli gözaltı

YÖK protestosunu takip eden gazeteciye ters kelepçeli gözaltı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kuruluşunun 34. senesinde Beyazıt'ta protesto gösterisi düzenleyen İstanbul Üniversitesi öğrencisi bir gruba polis müdahale etti. Protestoyu takip eden bir gazeteci de ters kelepçe takılarak gözaltına alındı.

Beyazıt'ta YÖK protestosunda İstanbul Üniversitesi öğrencileri Fen Fakültesi önünde toplanarak yürümek istedi. Yürüyüşe izin vermeyen polis öğrencilere müdahale etti. 23 öğrenci ters kelepçe takılarak gözaltına alındı.


Gazeteciye gözaltı ve tehdit


Bianet'in haberine göre polis Beyazıt'taki protestoyu takip eden Bianet muhabiri Beyza Kural'ı da ters kelepçe takarak gözaltına aldı. Polis aracına bindirilen Kural'ın fotoğraf makinesinin kartına da el koymaya çalışan polisler "Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi değil artık, bunu öğreteceğiz size" diye bağırdı. Polis Kural'ın elinde olan gazeteci kimliğini de çekip kopardı.


Kural, diğer gazetecilerin çabasıyla serbest bırakıldı.Yerde sürüklediler


Polis, öğrencileri demir kapı önünde çevreleyerek müdahale etti. Biber gazı sıkılarak gözaltına alınan öğrenciler polis minibüslerine bindirildi. Bazı öğrenciler yerlerde sürüklendi.  23 kişiyi gözaltına alan polis, daha sonra fakülteye de girdi. Sivil polisler bir süre üniversite içinde kaçan öğrencileri aradı. Öte yandan olaylar sırasında bir öğrenci sara nöbeti geçirdi. Öğrenciye vatandaşlar müdahale ederken ambulans çağrıldı. Sara nöbeti geçiren öğrenci, ambulansla Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.


Antalya'da müdahale
Akdeniz Üniversitesinde YÖK'ü protesto etmek isteyen gruba, polis müdahale etti.


Ymekhane binası önünde toplanan Genç-Sen ve Öğrenci Kollektifi üyesi bir grup, sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Rektörlük binasına kadar yürüyerek burada basın açıklaması yapmak isteyen gruba, polis izin vermedi. Öğrencilere tazyikli su ile müdahale edildi.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS