Zaman Gazetesi'ne kayyum atanmasına tepki gösterdiler

Zaman Gazetesi'ne kayyum atanmasına tepki gösterdiler

Zaman Gazetesi'ne kayyum atanması kararının yankıları sürüyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yaptığı açıklamada, ''Kayyum atama sistemi medyayı susturmanın yeni aracı oldu'' dedi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı yazılı açıklamada, ''Kayyum kararı medya özgürlüğüne yönelik hukuki bir ihlaldir'' ifadesini kullandı.

TGC: ''Kayyum atama sistemi medyayı susturmanın yeni aracı oldu''

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu'nca yapılan  açıklamada, "Kayyum atama sistemi medyayı susturmanın yeni aracı oldu" denildi. TGC Yönetim Kurulu'nun açıklamasında şu görüşler yer aldı: "İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Zaman Gazetesi'ne kayyum atanmasına karar verdi. Gözaltılar, tutuklamalar, internet erişiminin engellenmesi ve ağır para cezalarıyla basını susturan zihniyet, şimdi de kayyumlar eliyle gazete ve televizyonların içini boşaltıp yok ediyor. Basın sektöründe işsiz gazetecilerin sayısı da her gün biraz daha artıyor. Halkın haber almadaki çeşitlilik kanalları hızla tüketiliyor. Hatırlanacağı üzere İpek Medya Grubu'na atanan kayyumlar kısa sürede basın şirketlerinin tümünün kapısına kilit vurdu. Aynı akıbetin Zaman Gazetesi için de söz konusu olmayacağını umuyoruz. İktidara, görüşlerini benimsemediği medya kuruluşlarına müdahale ederken, binlerce basın emekçisinin işsiz kalmasına neden olduğunu da bir kez daha hatırlatmak istiyoruz."

Kemal Kılıçdaroğlu: ''Medya özgürlüğüne yönelik hukuki bir ihlaldir''

 CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun değerlendirmeleri şöyle: 

"İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Zaman Gazetesi ve bağlı kuruluşlarına kayyum atanmıştır. Bu kayyum kararı, son yıllarda ülkemizde sıkça görülen medya özgürlüğünün ortadan kaldırılmasına dönük uygulamaların yeni bir örneğidir. Cumhurbaşkanlığı makamının ve AKP Hükümeti'nin ihtiraslarına ve beklentilerine hizmet etmek amacıyla yargı organlarının bir kısmının aldığı kayyum kararı, medya özgürlüğüne yönelik hukuki bir ihlaldir.

Öte yandan, daha önceki deneyimler göstermiştir ki kayyum kararları, kayyum atanan medya organlarının yönetimini öngörmemektedir. Kayyum heyetleri, kayyum atanan kuruluşları yönetmek yerine tasfiyeleri doğrultusunda adımlar atmaktadır. Bu kararlar, Cumhurbaşkanlığı makamının ve AKP Hükümeti'nin, kendisine muhalif tüm sesleri birer suç örgütü olarak gören diktacı ve otoriter yaklaşımlarının kanıtıdır. Ancak yönetim erkinin talepleri doğrultusunda hangi adımlar atılmış olursa olsun, Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunların değerli kamuoyunca bilinmesi engellenemeyecektir.Öte yandan Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerine yönelik operasyonu da iş dünyamıza yönelik yeni bir sindirme girişimi olarak görüyorum. Türkiye’nin önemli sanayicilerinden Boydak Ailesi’nin yaşadığı mağduriyetin en kısa sürede son bulmasını diliyorum."

Altan Tan: ''Bu mantıkla hareket edilirse ülke yaşanmaz hale gelir''

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Zaman gazetesine kayyum atanması haberlerine tepki gösterdi. Söz konusu uygulamaların doğru olmadığını vurgulayan Tan, "Devlet kendine muhalif olanların malına, mülküne, şirketine, vakfına bu şekilde el koyulmaya devam ederse bu ülkede demokrasiden bahsetmek mümkün olmaz." dedi.Altan Tan, bu tarz uygulamaların yarın herkesin başına gelebileceğini vurgulayarak, "Bir süre sonra AK Partililerin başına da gelebilir. Zaman gazetesinde bir yanlış varsa, bu yıllar önceden takip edilebilirdi. Aynı şekilde şirket içinde bir yanlış varsa daha önce yapılabilirdi. Bu insanlar mal varlıklarını yeni elde etmiş değiller. Ama sen 'şu partiye oy verdin, sen bu cemaati destekledin' mantığıyla hareket edilirse bu ülke yaşanmaz hale gelir" ifadelerini kullandı.

Mustafa Destici: ''Zaman gazetesine kayyım kararı siyasi''

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Zaman Gazetesi'ne İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından hukuksuz bir şekilde kayyım atanmasına tepki gösterdi. Destici, atamanın 'siyasi' olduğunu söyledi.

Destici'nin açıklaması şu şekilde: "Zaman Gazetesi gibi köklü ve kurulduğu günden bugüne kadar demokrasiden yana tavır koymuş, milletin değerlerinden yana tavır koymuş, her kesimin siyasi gücüne göre muhalefet tarzını vatandaşla buluşturmaya çalışmış kıymetli yazar kadrosuna sahip gerçekten de Türkiye'nin en büyük okuyucu kitlesine sahip bir gazeteye de kayyım atanırsa bunun gerekçeleri oluşturulabilir belki ama tamamen siyasi karar olduğu, iktidarın baskısı ya da yönlendirmesiyle yapılmış bir karar olduğu millette çok güçlü şeklide yerleşmiş olur."

 

Akçay: ''Zaman önemli bir gazete kayyum atanması haber alma hakkına saldırıdır''

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Zaman Gazetesi'ne kayyım atanmasını değerlendirdi. Zaman Gazetesi'ne kayyım atanmasının haber alma hakkına yapılan bir saldırı olarak değerlendiren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "Zaman Gazetesi çok önemli bir gazete. Şahsen bu iktidarın bu husumetli tutumundan dolayı sürpriz olmadı. bunlar iyice gözlerini karartmış durumda geliyorlar. Ama ne olur insanlar ya bir yol bulur ya bir yol yaparlar. Zaman Gazetesi'ne kayyum atayabilirsiniz ama milletin haber alma hakkını engelleyemezsiniz" dedi.

Yapılan bu uygulamaların hukuksuz olduğunu kaydeden Akçay, "Bu hukuksuzluğu yapanların başı çok fena derde girer. Yakın tarihi bilenler bunu görecektir. Kayyımlara yüksek maaşlar bağlıyorlar şirketleri çökertmek için. Bunlar son derece yanlış. Keyfi bir yönetim altına giriyorlar. Atanan kayyumlar o işletmeleri zarara sokmaması lazım. İlerde bunlardan sorumlu olacak bu kayyumlar bunları uyarmakta fayda var. İleride mahkemelerde bunlar kayyım ücretleri geri alınacak ve faiziyle duman olurlar" diye konuştu.

HDP Sözcüsü Bilgen: ''Kayyum atamak rutin bir uygulamaya dönüştü''

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Zaman Gazetesi'ne kayyum atandığı haberlerine tepki gösterdi. Kayyum atamanın Türkiye'nin idari yapısı içerisinde rutin bir uygulamaya dönüştüğüne dikkat çeken Bilgen, bir gazeteye bu kadar keyfi bir biçimde kayyım atanmasının asla normal görülecek bir durum olmadığını vurguladı."Bu açıkça ifade özgürlüğünü, basın özgürlüğünü askıya almak, muhalefet etme potansiyeli taşıyan herkesi susturmaya çalışarak iktidarını devam ettirmeye çalışmaktır." diyen Bilgen, sözlerine şöyle devam etti: "Bir süre sonra tıpkı kayyum atanan diğer kurumlarda olduğu gibi Zaman Gazetesi'nde de yayın organını batırmayı, bitirmeyi görev haline getiren bir kayyumla karşı karşıya kalınabilir. Bu suçtur ve bir süre sonra uluslararası platformlarda ne yazık ki bunun bedelini Türkiye toplumu tazminat ödemek zorunda kalacak."

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS