Gastronomi ve Mutfak Sanatları hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler

Gastronomi ve Mutfak Sanatları hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünü düşünen adayların, bölümle ilgili merak ettiği ' Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü çalışma alanları ' , ' Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü kontenjanları ', ' Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü iş imkanları ', ' Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü nasıl? ', ' Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü taban puanları ' gibi soruların yanıtlarını haberimizin devamında bulabilirsiniz. İşte Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü hakkında mutlaka bilinmesi gereken, önemli bilgiler.

Bölümün amacı ve kapsamı


Geleceğin mesleklerin olarak değerlendirilen Gastronomi bir dalım dalıdır. Aynı zamanda da yeme içme sanatıdır.


Bölümün amacı Türk Kültürü’nü Gastronomi ile harmanlayarak ekonomik, kültürel, coğrafi açıdan yiyeceklerin tarladan ya da çiftlikten ilk yetiştirildiği andan sofraya gelinceye kadar ki bütün aşamalarını uygun ve disiplinli bir şekilde uygulayan Gastronomlar yetiştirmektir.


Öğrencilerin en çok memnun olduğu ilk 20 Üniversite!


Gastronomi Türkiye’de ve Dünya’da yükselen bir değer konumundadır. Bunun en önemli nedenlerin birisi de yemek yarışmaları ve tarz programların artmasıyla gençlerin bu alana ilgisin kaymasıdır.


Bölüm mezunlarının çalışma sahaları


Gastronomi mezunları, restoranlar, otel mutfakları, catering şirketleri, kurumların mutfakları gibi bölümlerde çalışabilir. Ek olarak da kendi işini kurma belgesi alındığından dolayı kendi işlerini de kurabilirler.


Üniversitelerin Tanıtım Günleri Ne Zaman?


Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı kaç kez tercih listesine yazıldı?


Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı 2014 verilerine göre, TS-1 puan türünden öğrenci kabul eden, 14 programda bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl alana ayrılan kontenjan sayısı 571’di, ayrılan kontenjanın ilk yerleştirme sonucunda tamamı dolmuştur.


Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı geçtiğimiz yıl ÖSYM’nin sunmuş olduğu verilere göre, bu alanda eğitim veren tüm üniversiteler baz alınarak hesaplandığında 25 bin 755’kez tercih listesine yazılmıştır.


En çok tercih listesine yazılan üniversite


Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı 2014 ÖSYM verilerine göre, bu alanda Balıkesir Üniversitesi Programı ile 4 bin 430’kez ile en çok tercih listesine yazılan program olmuştur. 


2016-2017 Sıralamasına Göre En Başarılı 20 Vakıf Üniversitesi


Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Hakkında Merak Edilenleri Sorun


Gastronomi ve Mutfak Sanatları ve diğer bölümler hakkında öğrenciler merak ettikleri her şeyi, CNN Türk uzmanına sor sayfasından, ücretsiz olarak uzman rehberlere sorabilmekte.Sende CNN Türk Uzmanına sor sisteminden üniversiteler, bölümler, taban puanlar, kontenjanlar, tercih sıralamaları gibi konularda detaylı bilgi alabilirsin. Uzmanına sor sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ.


 

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS