100'den fazla kişi öldü… İsrail'den Refah'a hava saldırısı!

100'den fazla kişi öldü… İsrail'den Refah'a hava saldırısı!

Tüm dünyanın diken üstünde beklediği o korkunç saldırı haberi, sabaha karşı geldi. Filistin Kızılay’ı dehşet verici gelişmeyi duyurdu. Gazze'nin güneyindeki 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah kentine şiddetli saldırılar yapıldığı ve ölüler olduğu açıklandı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Filistin Resmi Ajansı WAFA'nın haberine göre saldırılarda 100'den fazla kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı.

Filistin Kızılay’ı İsrail saldırılarının Refah şehir merkezinde yoğunlaştığını ve saldırılarda sivillerin evlerinin de hedef alındığını duyurdu.

Bölgedeki Kuveyt Hastanesi'nin Müdürü ise hastanenin çok tehlikeli durumdaki yaralılarla dolu olduğunu, yeterli ilaç ve serum bulunmadığını ifade etti.

Yerel kaynaklar, savaş uçaklarının, yoğun topçu atışı gerçekleştirdiğini ifade etti. Savaş gemilerinin de denizden yoğun topçu ateşiyle saldırıya eş zamanlı olarak destek verdiği belirtildi.

İsrail'in onlarca hava saldırısında özellikle yerinden edilmiş kişilerin barındığı çok sayıda evi ve camiyi hedef aldığı kaydedildi.

Mısır, İsrail'in Refah'a askeri operasyon düzenlemesinin vahim sonuçları olacağı konusunda uyarmıştı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

İsrail medyası tarafından Mısır’ın, İsrail-Mısır barış anlaşmasını askıya alacağı ileri sürülmüştü.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Gazze'deki son güvenli bölge olması hasebiyle 1 milyondan fazla kişinin sığındığı kentin hedef alınmasının engellenmesi için tüm bölgesel ve uluslararası çabaların birleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Mısır'dan, İsrail basınında çıkan bu habere ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

Bu arada ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı son görüşmede Refah’a saldırılmaması gerektiğini vurgulamıştı.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow